• rozwiń

Temat: Chiny

Skandal korupcyjny w Chinach. Kilka metrów sześciennych banknotów w domu polityka

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Banknoty o łącznej wartości 100 mln juanów (11,8 mln euro) znaleziono w domu wysokiego rangą chińskiego polityka - podały w czwartek lokalne media. Najwyższy nominał w Chinach to 100 juanów, więc objętość znalezionych pieniędzy wynosi łącznie kilka metrów sześciennych.

Odkrycie w domu Wei Pengyuana, zastępcy szefa Biura ds. Węgla w Krajowej Administracji Energii, to najnowsza odsłona skandalów korupcyjnych w Chinach - pisze agencja AFP.

Sto metrów

Złożone jeden na drugim czerwone banknoty 100-juanowe z wizerunkiem Mao Zedonga utworzyłyby kolumnę 100 metrów wysokości. Policja do przeliczenia ich wykorzystała 16 maszyn do liczenia banknotów, z których cztery zepsuły się w trakcie tego zadania - podał dziennik "Caixin".

Przeciwko Wei, którego głównym zadaniem było wydawanie zezwoleń i zgód na budowę nowych elektrowni, wdrożono dochodzenie - poinformowała gazeta.

W zeszłym roku chińskie władze rozpoczęły rozległa kampanię antykorupcyjną, która miała objąć kadry wszystkich szczebli partii komunistycznej.W ostatnich latach w Chinach mnożyły się przypadki wyższych urzędników zwolnionych za korupcję, a informacje o ekscesach i nadużyciach lokalnych polityków regularnie pojawiały na portalach społecznościowych, podsycając niezadowolenie społeczne.

Fortuny w rajach

Jednocześnie Pekin dąży do rozprawienia się z działaczami, którzy domagają się większej przejrzystości w sprawie majątku polityków; w styczniu został skazany na cztery lata pozbawienia wolności znany działacz antykorupcyjny.

Obszerny sondaż opublikowany w styczniu przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ) ujawnił m.in., że bliscy bardzo wysokich funkcjonariusze reżimu, w tym prezydenta Xi Jinpinga i byłego premiera Wen Jiabao, ukrywają fortuny w rajach podatkowych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane