• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Turcja. Afera korupcyjna

Skandal korupcyjny pogrąży gospodarkę Turcji?

Foto: EPA Foto: Korupcyjny skandal wstrząsnął Turcją

Turcja została niegdyś okrzyknięta przykładem sukcesu finansowego, uciekając od przepaści finansowej w dwucyfrowy wzrost gospodarczy, boom budowlany i poprawę dobrobytu. Jednak dziś, w cieniu kryzysu politycznego, ten sukces może zostać zaprzepaszczony - pisze France 24.

W wyniku zawirowań politycznych do rekordowo niskich poziomów spadła wartość lira, podważając rządowe cele powstrzymania inflacji i stagnacji w gospodarce. Analitycy twierdzą, że spadek może się jeszcze pogłębić.

Zmniejszył się też udział Stambułu w globalnym rynku, a wartość lira spadła z 3 do 2,2 dolara, wzrosło oprocentowanie tureckich 10-letnich obligacji (powyżej 10 proc.).

Ostrzeżenia

Wicepremier Turcji Ali Babacan ostrzegł, że w wyniku afery korupcyjnej zagrożone mogą być cele gospodarcze Turcji. Wszystko przez utratę zaufania w oczach inwestorów - zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Analitycy prognozują, że inflacja może wynieść w tym roku 5,3 proc. Bezrobocie utrzymuje się na wysokim 10 proc. poziomie. Jest jednak mniejsze niż w 2009 roku (14 proc.).

Turecki bank zdecydował się ostatnio na sprzedaż części swoich rezerw walutowych, aby wesprzeć lira. Władze są jednak niechętna do podniesienia stóp procentowych.

Korupcja i konsekwencje

Skandal korupcyjny w Turcji wybuchł pod koniec 2013 roku. Na skutek policyjnego dochodzenia zatrzymano kilkadziesiąt osób, w tym synów trzech ministrów. Konieczna stała się rekonstrukcja rządu kierowanego przez Erdogana.

Skandal korupcyjny podkopał zaufanie do tureckich instytucji, co w zestawieniu z malejącym zainteresowaniem inwestorów rynkami wschodzącymi doprowadziło do rekordowego spadku wartości tureckiej waluty - liry.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane