• rozwiń

Singapur - to będzie najbogatszy kraj świata. Europa na samym końcu

Singapur - to będzie najbogatszy kraj świata. Europa na samym końcu
Foto: materiały prasowe Foto: W Singapurze otwarto w lipcu główną część futurystycznych ogrodów Gardens by the Bay, położonych na 101 hektarach

Teraz łatwiej wzbogacić się w Azji niż w USA. Singapur będzie najbogatszym krajem na świecie, a tuż za nim Honkgong, Tajwan i Korea Południowa. Ameryka zostanie zepchnięta na 5. miejsce - twierdzą autorzy raportu Citibanku, który przewiduje, jakie państwa będą mieć najbogatszych obywateli do 2050 roku. W tym czasie stare gospodarki będą mieć najgorsze tempo wzrostu: najbogatsze kraje Europy znajdą się na końcu listy.

Azja będzie mieć najbogatszych obywateli na świecie w ciągu najbliższych 40 lat, a największy dochód na jednego mieszkańca przypadnie Singapurowi. W tym mieście-państwie będzie to prawie 138 tys. dolarów - tak wynika z najnowszego raportu Citibanku oraz agencji badającej rynek nieruchomości Knight Frank.

1. Singapur: 137710 dol.
2. Hongkong: 116639 dol.
3. Tajwan: 114093 dol.
4. Korea Południowa: 107752 dol.
5. USA: 100802 dol.

Najbogatsze kraje wg "Wealth Report" w latach 2010-50

Ich "Wealth Report" przewiduje, że do 2050 roku Azjaci zdominują świat finansów, bo drugie, trzecie i czwarte miejsce też należy do nich - w Hongkongu na jednego mieszkańca przypadnie 116639 dolarów, w Tajwanie 114093, a w Korei Południowej 107752.

Dopiero za nimi jest pierwsza zachodnia gospodarka - to Stany Zjednoczone, które z PKB 100 tys. dolarów spadną na piąte miejsce.

"Łatwiej wzbogacić się w Azji niż w USA"

Jak podaje telewizja CNN, Danny Quah z London School of Economics prognozuje, że w 2050 roku gospodarczy środek ciężkości na świecie będzie gdzieś pomiędzy Indiami i Chinami. Podczas gdy w 1980 roku leżał na środku Atlantyku. - Teraz łatwiej wzbogacić się w Azji niż w USA. Ameryka ma największe długi w historii - oceniają autorzy raportu.

- Najwięksi wierzyciele na świecie to Chiny, Japonia, Korea, Tajwan, Hongkong i Singapur. Aktywa są w Azji. Wiesz, kim są dłużnicy i gdzie są - Grecja, Hiszpania. Nie podoba mi się to, ale fakty są faktami - powiedział CNN Jim Rogers, światowej sławy amerykański inwestor, który przed laty wspólnie z Georgem Sorosem założył fundusz hedgingowy Quantum Fund.

Rogers przeniósł się do Singapuru w 2007 roku. - Sprzedałem swój dom w Nowym Jorku i wybrałem Azję. Moje córki mówią doskonale w dialekcie mandaryńskim, przygotowuję je do życia w XXI wieku, który zdominują Azjaci - wyznał.

To samo zrobił inny bogacz - współzałożyciel Facebooka, 30-letni Eduardo Saverin. Zrzekł się obywatelstwa USA i przeniósł do Singapuru w 2009 roku. Zrobił to nie tylko dlatego, że w tym mieście-państwie nie ma obowiązku płacenia podatku od zysków poniesionych za granicą, dzięki czemu zaoszczędził setki milionów dolarów wraz z majowym wejściem Facebooka na giełdę.

Tam inwestuje swoje pieniądze i korzysta z życia - jego ekstrawagancki styl jest legendą. Jak pisze "Wall Street Journal", prowadzi dostatnie życie, mieszkając w przestronnym penthousie najwyższego budynku w Singapurze, który jest jednym z najdroższych w kraju. Jeździ bentleyem, nosi drogie garnitury i markowe dodatki. Ma status celebryty.

Europa w odwrocie

Takich jak on w Azji będzie coraz więcej. "Wealth Report" przewiduje, że na liście najszybciej rozwijających się gospodarek w latach 2010-50 znajdą się także: Nigeria, Indie, Irak, Bangladesz, Wietnam, Filipiny, Mongolia, Indonezja, Sri Lanka i Egipt.

W odwrocie będą stare gospodarki świata - kraje europejskie będą mieć najgorsze tempo wzrostu. Hiszpania, Francja, Szwecja, Belgia, Szwajcaria, Austria, Holandia, Włochy i Niemcy w ciągu najbliższych 40 lat znajdą się na samym dole listy.

Autorzy "Wealth Report" zapytali też najzamożniejszych obywateli o ich ulubione rzeczy. Hindusi wymienili samochody i gadżety, Latynosi podróże, a Afrykanie postawili na safari. Tymczasem mieszkańcy Singapuru podali książki i inne materiały do czytania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane