• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Silny złoty. Zyskuje wobec euro

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Podczas środowej sesji polska waluta zyskała na wartości względem wspólnej waluty. Jak wskazali analitycy, to efekt wypowiedzi szefa NBP Marka Belki. Ok. godz. 18 euro kosztowało 4,17 zł, a dolar 3,05 zł.

Szef NBP na konferencji w Londynie poinformował, iż co prawda nie widzi ryzyka deflacji dla Polski, ale "nie może całkowicie odrzucić opinii sugerujących, że takie ryzyko występuje". Po tej informacji inwestorzy z większym zainteresowaniem zaczęli patrzeć na polskie papiery skarbowe, a ich wzmożone zakupy odbiły się na kursie złotego.

Duże wzrosty

- Mieliśmy dziś próbę testu przebicia poziomu 4,18 zł za euro. Zainteresowanie polską walutą wynikało ze wzmożonego zainteresowania polskim długiem. Był to główny czynnik przy braku ważniejszych danych makro - wskazał Paweł Radwański z BGŻ.

Dodał jednak, że taka sytuacja nie będzie trwać długo. - Na dłuższą korelację między oboma rynkami jednak bym nie liczył. Możemy jeszcze testować 4,17 zł za euro, ale w średnim terminie widziałbym złotego w okolicach 4,2 zł za euro - ocenił.

Ryzyko deflacji?

Mateusz Adamkiewicz z X-Trade Brokers odnosząc się do słów Belki powiedział, że obecnie ryzyko deflacji jest mało prawdopodobne. - Takie ryzyko mogłoby wpływać negatywnie na polską walutę - ocenił.

Wskazał też, że w środę wieczorem inwestorzy poznają jeszcze protokół z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku w USA (FOMC). - Komunikat FED nie powinien być zaskakujący, ale mimo wszystko można spodziewać się podwyższonej zmienności - ocenił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane