• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Silne załamanie rosyjskiego rynku. Notowania giełdy znów zawieszone

Silne załamanie rosyjskiego rynku. Notowania giełdy znów zawieszone
Foto: PAP/EPA Foto: W Rosji cena dolara rośnie w zaskakującym tempie

Akcje wiodących rosyjskich firm spadły w poniedziałek na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W związku z narastającym kryzysem, rząd w Moskwie zapowiedział monitorowanie cen detalicznych w sieciach handlowych. Według ekspertów nieunikniona jest także dewaluacja rubla. Rosyjskie media przewidują w Rosji kryzys finansowy, porównywalny do kryzysu w 1998 roku.

W związku z gwałtownym spadkiem notowań w piątek, obrót na rosyjskiej giełdzie w Moskwie został zawieszony do wtorku. Nie spowodowało to zahamowania spadku cen akcji największych rosyjskich spółek na międzynarodowych giełdach. Akcje czołowych rosyjskich firm na londyńskiej giełdzie (LSE) w kilka godzin po otwarciu spadły od 5 do 16 proc. Najwięcej stracił Łukoil 12,39 proc., a Gazprom stał się tańszy o 7,58 proc. Straciła również największa spółka naftowa w Rosji, Rosneft - 16,41 proc. Akcje spółek naftowych spadają ze względu na szybki spadek cen ropy naftowej.

Miasto nigdy nie akceptowało gwałtownych wzrostów cen na produkty ogólnodostępne niezależnie od przyczyn. Dlatego potrzebne jest monitorowanie cen w sieciach handlowych.

serwis prasowy burmistrza Moskwy

Rząd będzie kontrolował ceny detaliczne

W związku z dużymi spadkami na giełdzie i rosnącymi cenami na rynku Kreml będzie monitorował ceny. - Zalecono aby ściśle kontrolować ceny detaliczne produktów w dużych sieciach handlowych, zlokalizowanych w rosyjskiej stolicy. Taka decyzja zapadła w poniedziałek - poinformowała Jurij Rosliak, pełniący obowiązki mera Moskwy.

Wcześniej także w imieniu mera Moskwy, Jurija Łużkowa, Rosliak prowadził rozmowy z firmami naftowymi, aby w odpowiedzi na spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach, obniżyć ceny produktów ropopochodnych, w szczególności benzyny.

Mała dewaluacja waluty ma już miejsce. Zaledwie miesiąc temu dolar był wart 23 rubli, teraz 26 - jest oczywiście dewaluacja.

przewodniczący Rady Federacji Siergiej Mironow

Dolar rośnie, dewaluacja rubla nieunikniona

Według rosyjskich ekspertów, nieunikniona jest także dewaluacja rubla. Według najbardziej pesymistycznych prognoz ekonomistów oznaczać to może dla Rosji powtórkę sytuacji kryzysowej z 1998 roku. Tym bardziej, że dolar nadal kontynuuje swój wzrost w stosunku do euro i rubla. W poniedziałek dolar kosztował już 27, 5 rubla i jego cena nadal rosła. Wymiana w rosyjskim banku w poniedziałek została ustalona na poziomie 27, 0596 rubli do dolara.

- Znacznej dewaluacji rubla nie będzie, jestem pewien - powiedział przewodniczący Rady Federacji Siergiej Mironow - Kwota rezerw pozwala na dość optymistyczne prognozy, ale mała dewaluacja waluty ma już miejsce. Zaledwie miesiąc temu dolar był wart 23 rubli, teraz 26. To jest oczywiście dewaluacja - stwierdził Mironow.

Według zapowiedzi, obrót akcjami na rosyjskich giełdach RTS i MICEX zostanie wznowiony we wtorek.

eko /el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane