• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Silesia" chce się sprzedać jako pierwsza

"Silesia" chce się sprzedać jako pierwsza
Foto: TVN24 Foto: "Silesia" może trafić do nowego właściciela już za kilka tygodni

Szkocka firma Gibson Group i holenderska spółka New World Resources rozpoczęły badanie wystawionej na sprzedaż za ponad 111,5 mln zł kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. Przetarg to pierwsza w polskim górnictwie próba bezpośredniej sprzedaży prywatnemu inwestorowi czynnej kopalni węgla kamiennego.

Zgodnie z warunkami ogłoszonego w końcu października przetargu, termin badania przedmiotu sprzedaży, czyli tzw. due diligence, upływa 13 grudnia, oferty należy składać do 14 grudnia, a trzy dni później nastąpi ich otwarcie. Umowa ma być podpisana do połowy przyszłego roku.
- Na razie chęć zapoznania się z memorandum informacyjnym i rozpoczęcia badania spółki wyraziły dwa podmioty. Oczywiście nie przesądza to, czy ostatecznie zdecydują się one na złożenie ofert. Cały czas czekamy także na ewentualne dalsze zgłoszenia inwestorów - mówi rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Na sprzedaż kopalni zgadzają się działające w zakładzie związki zawodowe, które prowadziły już wstępne rozmowy ze Gibson Group i zawarły ze Szkotami ramową umowę społeczną.

Kto odczepi "węgielną bryłę" od nogi?
Kompania Węglowa chce pozbyć się kopalni "Silesia" - zakładu należącego do kopalni "Silesia-Brzeszcze", bo wydobycie węgla jest tam nieopłacalne, a udostępnienie nowych pokładów wymaga olbrzymich inwestycji. Jedynym kryterium decydującym o wyborze najkorzystniejszej oferty ma być zaoferowana cena.

Gibson Group z siedzibą w Glasgow została założona w 1978 roku przez Toma Gibsona. Działa głównie w branży energetycznej i ciepłownictwie. Jej przedstawiciele już od kilku lat deklarują inwestycje w Polsce,

New World Resources (NWR) jest właścicielem OKD - największej firmy produkującej węgiel kamienny w Czechach i jednego z największych producentów tego surowca w Europie Środkowej. W ubiegłym roku spółka sprzedała 13,5 mln ton węgla, z czego 7,8 mln ton to węgiel koksowy dla przemysłu stalowego.

Wśród potencjalnych inwestorów dla "Silesii" w prasie wymieniano wcześniej także czeski koncern energetyczny CEZ, światowy koncern hutniczy ArcelorMittal oraz fundusz inwestycyjny ze Szwajcarii.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane