• rozwiń
  • WIG20 2159.49 +0.22%
  • WIG30 2445.77 +0.24%
  • WIG 56923.18 +0.25%
  • sWIG80 11462.79 +0.10%
  • mWIG40 3638.06 +0.47%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:45

Dostosuj

Temat: Walka o budżet UE 2014-2020

Sikorski w BBC: Propozycje Camerona oznaczają drastyczne cięcia

Foto: PAP/ Piotr Pędziszewski Foto: Szef MSZ udzielił wywiadu telewizji BBC

- Propozycje budżetu UE na lata 2014-20 lansowane przez brytyjskiego premiera Davida Camerona oznaczają bardzo drastyczne cięcia, sięgające 200 mld euro - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla programu HardTalk w telewizji BBC.

- Propozycja budżetowa Komisji Europejskiej bierze za punkt wyjścia budżet na 2013 r. i uzupełnia go o inflację. Z kolei podstawą brytyjskiej propozycji są wydatki przewidziane w budżecie za 2011 r., gdy plan wydatków nie został wykonany. Różnica między tymi propozycjami sprowadza się do bardzo drastycznego cięcia o 200 mld euro - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.Sikorski przestrzegł, że skutkiem nieprzyjęcia wieloletnich ram finansowych UE będzie przestawienie się na budżet uchwalany z roku na rok, z zastosowaniem kwalifikowanej większości, co przewiduje Traktat Lizboński. Zaszkodzi to brytyjskiemu rabatowi.

- W przypadku przyjęcia planu B (uchwalania budżetów jednorocznych) budżet UE byłby jeszcze wyższy niż zakładają to obecne propozycje Komisji - dodał minister.

Kiedy euro w Polsce? Nie wiadomo

Sikorski wyraził nadzieję, że Polska w obecnej kadencji Sejmu spełni kryteria członkowskie w Europejskiej Unii Monetarnej określone w traktacie z Maastricht, choć niewiadomymi z punktu widzenia wprowadzenia euro jest terminarz, kurs wymiany złotego i rozwiązanie trudności wewnętrznych strefy euro.

U sedna problemów eurostrefy tkwi (nieefektywny - red.) zarząd. Jest to powód, dla którego potrzebujemy zacieśnić integrację tak, by można było zapobiec podobnym kryzysom

Radosław Sikorski

Według niego głównym problemem eurostrefy jest zarządzanie. Przypomniał w tym kontekście, że Europejski Pakt Stabilności i Wzrostu opierał się na dobrej woli członków EUM i został złamany 60 razy.

- U sedna problemów eurostrefy tkwi (nieefektywny - red.) zarząd. Jest to powód, dla którego potrzebujemy zacieśnić integrację tak, by można było zapobiec podobnym kryzysom - wyjaśnił.

Polska ratyfikuje unię fiskalną

Szef MSZ zapowiedział, że Polska ratyfikuje pakt fiskalny, co da jej prawo udziału w dyskusjach nad sprawami absorbującymi członków eurostrefy, do których chce dołączyć. Rząd Donalda Tuska zaakceptuje też unię bankową, pod warunkiem, że polskie władze nadzoru bankowego zachowają uprawnienia wobec filii zagranicznych banków w Polsce.Sikorski uznał, że w UE nie chodzi wyłącznie o handel, lecz także o kwestie polityczne - utrzymanie wpływów Zachodu, w czasie, gdy maleje proporcja ludności europejskiej w stosunku do ogółu ludności świata, a europejskiej gospodarki w gospodarce globalnej.

Sikorski w Londynie o polskim punkcie widzenia

Minister przebywał we wtorek w Londynie, gdzie przedstawiał brytyjskim mediom polski punkt widzenia na przyszłość UE, budżet UE i stosunki transatlantyckie.

W wypowiedzi dla "Financial Timesa" Sikorski zaznaczył, że Polska korzysta z funduszy unijnych, które nazwał "naszym Planem Marshalla". - Sądzimy zarazem, że to ostatni wieloletni budżet, w którym Polska będzie beneficjentem netto. Po 2020 r. chętnie dopomożemy w wydźwignięciu krajów biedniejszych niż Polska - zapewnił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane