• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Sikorski

Sikorski: trzeba lepiej walczyć z praniem brudnych pieniędzy

Sikorski: chcemy być w Radzie ONZ Odtwórz: Sikorski: chcemy być w Radzie ONZ
Foto: PAP | Video: TVN24 BiS Foto: Radosław Sikorski: wolny rynek to nie jest wojna wszystkich ze wszystkimi | Video: Sikorski: chcemy być w Radzie ONZ

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski apelował w środę w ONZ o lepsze stosowanie prawa w walce z praniem brudnych pieniędzy czy ukrywaniem kapitału. Potwierdził też, że Polska zabiega o miejsce niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-9.

Sikorski wziął udział w Nowym Jorku w spotkaniu Unii Międzyparlamentarnej Narodów Zjednoczonych, poświęconym nowej agendzie rozwojowej ONZ po 2015 roku. W swym wystąpieniu podkreślił konieczność "przywrócenia wiary w etyczne podstawy gospodarki wolnorynkowej", do czego – jak tłumaczył - potrzebne jest m.in. zlikwidowanie luk podatkowych.

Niesprawiedliwość

- Wolny rynek to nie jest wojna wszystkich ze wszystkimi, ale współzawodnictwo na podstawie reguł - powiedział. Wyraził ubolewanie, że w dzisiejszym świecie międzynarodowe firmy płacą często znacznie mniejsze podatki niż firmy lokalne działające na tym samym rynku. - Globalne firmy płacą tyle, ile uważają za stosowne, a lokalne tyle, ile muszą. To tworzy niesprawiedliwe warunki konkurencji – powiedział.

Czyniąc aluzję do byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Sikorski zwrócił też uwagę na zjawisko ukrywania kapitału. - Wydarzenia na Ukrainie pokazały, że przywódcy krajów mogą ukrywać swoje zrabowane obywatelom bogactwo w rajach podatkowych i nie tylko - powiedział.

Ukrywanie kapitału

Zdaniem Sikorskiego konieczne jest więc skuteczniejsze stosowanie już istniejącego prawa w walce z praniem brudnym pieniędzy i ukrywaniem kapitału, a także wzmocnienie globalnych zasad opodatkowania firm. Zaapelował o poparcie dla rozwiązania, jakie w tej sprawie zaproponowała już OECD w Paryżu.

Na forum ONZ Sikorski potwierdził też, że Polska zabiega o miejsce niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19. - Dyplomacja parlamentarna ma w tym swoje ważne miejsce. Mam nadzieję, że kierownictwo Sejmu, posłowie i senatorowie wesprą MSZ w tych staraniach – powiedział. Nie chciał jednak wypowiadać się na temat szans Polski.

Jakie zmiany?

W skład RB wchodzi 15 państw - 5 członków stałych (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja) oraz 10 niestałych. Niestali członkowie są wybierani na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Polska po raz ostatni była członkiem Rady w latach 1996-97. Oczekuje się, że największym konkurentem naszego kraju w obecnych staraniach o miejsce niestałego członka będzie Bułgaria. Decyzja w sprawie nowej obsady zapadnie w 2017 roku.

Prosto z ONZ Sikorski udał się na spotkanie z byłym szefem amerykańskiej dyplomacji Henrym Kissingerem. Jak mówił, stara się podtrzymywać starą znajomość z tą "bardzo wpływową" postacią amerykańskiej polityki. Po spotkaniu napisał na Twitterze, że rozmawiał z Kissingerem o Ukrainie, Rosji, Iranie i amerykańskim przywództwie na świecie.

Co z Ukrainą?

Ukrainie poświęcony też będzie wykład, jaki Sikorski wygłosi w czwartek na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie. - Będę chciał pokazać różnice, jakie mamy po 25 latach rozwoju między Polską a Ukrainą, i pokazać amerykańskiej publiczności, że los Ukrainy jest kluczowy dla całej Europy oraz że warto jej pomóc, aby wzięła przykład z Polski i stała się krajem sukcesu – powiedział Sikorski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane