• rozwiń
  • WIG20 2311.99 -0.41%
  • WIG30 2653.14 -0.48%
  • WIG 60201.05 -0.28%
  • sWIG80 11918.79 +0.12%
  • mWIG40 4054.64 -0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:04

Dostosuj

Sikorski: musimy wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne UE

Foto: PAP Foto: R. Sikorski: ważne jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii do UE i dywersyfikacja dostaw

W świetle sytuacji na Ukrainie ważne jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii do UE i dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych - apelował w piątek w Lizbonie szef MSZ Polski Radosław Sikorski. Potrzebne jest spójne stanowisko UE ws. Ukrainy - dodał.

Kryzys ukraiński i kwestie bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami wizyty Sikorskiego w Lizbonie w dniach 29-30 maja. Rozmówcami szefa polskiej dyplomacji byli: wicepremier Portugalii Paulo Portas, minister spraw zagranicznych Rui Machete i minister obrony Jose Pedro Aguiar-Branco.

Sikorski i Machete podkreślili konieczność deeskalacji kryzysu na Ukrainie i respektowania w pełni integralności terytorialnej tego kraju. "Za kluczowe uznajemy zachowanie spójnego stanowiska UE dotyczącego Ukrainy" - zaznaczył Sikorski. Mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym UE wskazał, że potrzebne jest przede wszystkim wzmocnienie go w średnio- i długookresowej perspektywie, nie tylko mechanizmy reagowania w sytuacji kryzysowej.

Jak podał MSZ w komunikacie, szef polskiej dyplomacji odznaczył portugalskiego ministra obrony oraz konsula honorowego RP w Algarve Eliderico Viegasa honorowymi odznakami Bene Merito.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane