• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Siemens zabiega o względy Putina. "Pokonujemy wyzwania"

Foto: PAP/EPA Foto: Prezydent Władimir Putin na spotkaniu z szefem Siemensa Joe Kaeserem

- Wspieramy więzi z rosyjskimi firmami i, tak jak w przeszłości, razem pokonamy wszelkie trudności - powiedział szef Siemensa Joe Kaeser po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w jego rezydencji pod Moskwą. Jak dodał, niemiecki rząd wiedział o jego wyjeździe i nie namawiał do zrezygnowania z niego.

W wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF, szef Siemensa poinformował, że nadal będzie podtrzymywał swoje kontakty biznesowe z rosyjskimi firmami i nie przywiązuje zbytniej uwagi do "krótkotrwałych zawirowań" związanych z konfliktem na Krymie.

Zgodnie z zawartą kilka lat temu umową, Siemens ma dostarczyć państwowej spółce Russian Railways superszybkie pociągi, które będą jeździć na trasie Sankt Petersburg-Moskwa. Wartość kontraktu opiewa na 2,7 mld euro.

Poważne relacje

- Z powodzeniem pokonujemy wyzwania - mówił szef niemieckiego koncernu na pytanie, czy europejskie sankcje nie zaszkodzą współpracy. - Dlatego wierzę, że dobrze jest kontynuować dialog i wspólnie szukać rozwiązań - dodał.

To było spotkanie poważnej niemieckiej firmy, która od 160 lat współpracuje z Rosją

prezes Siemensa Joe Kaeser

Przyznał, że rząd Angeli Merkel wiedział o jego podróży do Rosji na spotkanie z prezydentem Putinem, przy czym nie nakłaniał do rezygnacji z niej. - Nie było żadnych nacisków - stwierdził Kaeser. Jak dodał, było to po prostu "spotkanie poważnej niemieckiej firmy, która od 160 lat współpracuje z Rosją". - Dziś jesteśmy obecni w praktycznie każdej gałęzi rosyjskiej gospodarki - dodał. Siemens zatrudnia tam blisko trzy tysiące pracowników.

Cenne kontrakty handlowe

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, zapytana podczas konferencji prasowej w Berlinie, czy nie była przeciwna spotkaniu odpowiedziała, że mimo sankcji "kontrakty handlowe z Rosją nadal obowiązują".

Podkreśliła, że rosyjskie firmy nie są objęte sankcjami, ale gdy tylko tak się stanie, wszelkie kontakty zostaną przerwane. - Rosja musi wiedzieć, że jeśli łamie międzynarodowe traktaty, to my jesteśmy gotowi do twardej reakcji. To ważne przesłanie - oświadczyła.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane