• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Siemens nie rezygnuje z walki o Alstom. Niemcy połączyli się z Mitsubishi

Siemens nie rezygnuje z walki o Alstom. Niemcy połączyli się z Mitsubishi
Foto: Alstom Foto: Siemens w porozumieniu z Mitsubishi Heavy Industries chce złożyć wspólną ofertę kupna Alstomu

Siemens w porozumieniu z Mitsubishi Heavy Industries chce złożyć wspólną ofertę kupna Alstomu. O przejęcie francuskiego koncernu przemysłowego walczy też General Electric.

Alstom to chluba francuskiej gospodarki. Jest jednym z największych pracodawców we francuskim sektorze prywatnym - zatrudnia 18 tys. osób w całym kraju. Produkuje m.in pociągi, urządzenia sygnalizacyjnych oraz wytwarza turbiny dla przemysłu energetycznego.

Zbyt europejski

Alstom przechodzi głęboki kryzys. Eksperci są zdania, że koncern pozostawiony sam sobie praktycznie nie ma szans utrzymania się na rynku światowym. Krytycy zarzucają głównemu akcjonariuszowi Alstomu - Martinowi Bouyguesowi, szefowi koncernu Bouygues, że nie umożliwił wystarczająco wielkich inwestycji. Alstom jest "za mały i zbyt europejski" - cytuje opinię analityków agencja dpa.

Siemens jest gotów przekazać Alstomowi swój departament kolejowy - budowę szybkich pociągów ICE i lokomotyw, jeśli w zamian będzie mógł przejąć od francuskiego koncernu jego biznes energetyczny - elektrownie, odnawialne źródła energii, linie przesyłowe. Wartość interesujących Siemensa części Alstomu szacuje się na 10-11 mld euro.

Zacięta batalia

Z walki o przejęcie działki energetycznej Alstomu nie rezygnuje również amerykański koncern General Electric (GE), który 30 kwietnia złożył Francuzom ofertę opiewającą na 12,5 mld euro.

Według agencji dpa rząd francuski jest krytycznie nastawiony do przejęcia koncernu Alstom przez GE, ponieważ obawia się o miejsca pracy i o lokalizację ośrodków decyzyjnych. Z kolei szef Alstomu Patrick Kron jest uważany za przeciwnika kontraktu z Niemcami. W przeszłości - przypomina dpa - ewentualne połączenie Alstomu z Siemensem nazwał potworem z Loch Ness.

Francuski minister przemysłu Arnaud Montebourg powiedział początkowo, że popiera ofertę Siemensa. Ale oferta GE znacznie zyskała na wartości, gdy Amerykanie obiecali stworzyć na Sekwaną 1 tys. nowych miejsc pracy. Siemens zagwarantował natomiast, że zachowa miejsca pracy przez trzy lata od zakończenia transakcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane