• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Serbia za budową Gazociągu Południowego. Gazpromowi uda się ominąć Ukrainę?

Serbia za budową Gazociągu Południowego. Gazpromowi uda się ominąć Ukrainę?
Foto: Gazprom Foto: Liczący 3,6 tys. km South Stream to wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu i włoskiej firmy ENI

Serbia jest gotowa do rozpoczęcia budowy gazociągu South Stream, który ma dostarczać rosyjski gaz do Europy z pominięciem Ukrainy - powiedział ambasador Serbii w Rosji Slavenko Terzic, w rozmowie z prokremlowskim serwisem Sputnik News.

- Oni (Gazprom - red.) ustalili termin rozpoczęcia prac wcześniej, ale na razie się opóźnia. (…) Nie ma wahania. Czekamy na to i jesteśmy gotowi. Zacznijmy - powiedział Terzic, pytany o termin budowy gazociągu.

W poniedziałek przedstawiciel Gazpromu powiedział, że budowa South Stream rozpocznie się 15 grudnia. Dodał, że Bułgaria jest jedynym krajem, który zawiesił swój udział w projekcie. Gazociąg ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2018 roku - pisze Sputnik News.

Do Europy

Liczący 3,6 tys. km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, mający zapewnić dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Rura ma prowadzić z południa Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. South Stream ma być kolejnym - po Nord Streamie - rurociągiem omijającym Ukrainę.

Komisja Europejska zgłasza poważne zastrzeżenia do tego projektu. W grudniu 2013 roku KE zaleciła Bułgarii, Węgrom, Grecji, Słowenii, Chorwacji i Austrii renegocjację porozumień międzyrządowych z Rosją w sprawie South Streamu, gdyż w jej ocenie są one sprzeczne z tzw. trzecim pakietem energetycznym UE.

W opinii KE umowy te dają nadmierne prawa rosyjskiemu Gazpromowi, m.in. zarządzanie gazociągiem, wyłączny dostęp do niego czy ustalanie taryf przesyłowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane