• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Serbia chce do Unii? Musi nałożyć sankcje na Rosję

Serbia chce do Unii? 
Musi nałożyć sankcje na Rosję
Foto: Shutterstock Foto: Serbia odmawia dotąd wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji

Również Serbia, jako kraj kandydujący do członkostwa w UE, musi przyłączyć się do sankcji, nakładanych na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim - podkreślił w czwartek unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Serbia odmawia dotąd wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji. Serbskie koła gospodarcze miały wręcz nadzieję, że za sprawą unijnych sankcji uda im się znacznie zwiększyć eksport do Rosji.

To obowiązek

W wywiadzie dla belgradzkiej gazety "Novosti" Hahn oświadczył, że Serbia jest prawnie zobowiązana, w ramach negocjacji akcesyjnych, do stopniowego harmonizowania swego stanowiska ze stanowiskiem UE także w kwestii sankcji wobec Rosji. - To bardzo ważne i oczekujemy od Belgradu spełnienia tego obowiązku - powiedział.

Unijne sankcje gospodarcze mają formę ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

W reakcji na te sankcje Rosja wprowadziła zakaz importu z UE mięsa, ryb, mleka, nabiału, warzyw i owoców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane