• rozwiń
  • WIG20 2183.83 -1.06%
  • WIG30 2478.87 -1.22%
  • WIG 57753.81 -1.19%
  • sWIG80 11594.96 -0.13%
  • mWIG40 3738.10 -1.88%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:50

Dostosuj

Temat: Ukraina

Separatyści na wschodzie Ukrainy: stworzymy własny system bankowy

Foto: PAP/EPA Foto: Z kolei w Doniecku separatyści zapowiedzieli utworzenie osobnego funduszu emerytalnego

Separatyści z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy ogłosili w piątek, że zamierzają dzięki wsparciu Rosji w ciągu miesiąca stworzyć własny system bankowy. Z kolei w Doniecku separatyści zapowiedzieli utworzenie osobnego funduszu emerytalnego.

Deklaracje te następują po decyzjach Kijowa o przerwaniu na terenach, gdzie trwają starcia z separatystami, działalności firm i urzędów. Prezydent Petro Poroszenko nakazał też przerwanie obsługi rachunków bankowych na tych obszarach.

Dlaczego?

Szef Ługańskiej Republiki Ludowej Ihor Płotnicki przyznał w piątek, że "nie ma na razie możliwości przeprowadzenia wypłat pensji i emerytur w pełnym zakresie".

- Podjęliśmy decyzję - przy poparciu Federacji Rosyjskiej tworzymy bank wewnętrzny. Za miesiąc realizacja wypłat będzie znacznie prostsza - oświadczył.

Służby prasowe Donieckiej Republiki Ludowej oświadczyły ze swej strony, że "w związku z przerwaniem działalności Funduszu Emerytalnego Ukrainy" DRL tworzy własny fundusz.

Co na wschodzie?

W ostatnich tygodniach władze w Kijowie zaostrzyły politykę wobec separatystów w Donbasie. Jest to następstwem przeprowadzonych 2 listopada przez DRL i ŁRL wyborów do władz obu tych struktur. Kijów uznaje te wybory za nielegalne.

14 listopada Poroszenko podpisał dekrety ws. przerwania działalności urzędów oraz systemu bankowego w strefie "operacji terrorystycznej". W ten sposób władze w Kijowie nazywają strefę działań ukraińskich sił rządowych przeciw ugrupowaniom prorosyjskich separatystów.

5 listopada premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że opanowane przez separatystów rejony (powiaty) Donbasu nie będą otrzymywały dotacji z budżetu państwa. 4 listopada Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) zwróciła się do parlamentu o odwołanie wcześniej przyjętej ustawy o specjalnym statusie Donbasu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane