• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Senior na etacie

Senior na etacie
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Doświadczenie bardziej w cenie

Od środy firma, która zatrudni pięćdziesięciolatka nie musi opłacać za niego składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy. W przypadku zatrudnienia 20 osób za średnią krajową pensję może to dać blisko 1,5 tys. zł oszczędności miesięcznie - wylicza TVN CNBC Biznes.

Minister pracy Jolanta Fedak długo walczyła o wdrożenie programu aktywizacji zawodowej dla osób po 50. roku życia. Od środy ruszył ona na dobre, bo państwo zwalnia pracodawcę od odprowadzania niektórych składek za taką osobę.

Przedsiębiorcy zostaje więc w kieszeni 2,45 proc. pensji brutto seniora, które musiałby wpłacić do Funduszu Pracy i 0,1 proc., które normalnie trafiają do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

- Wszystkie zaoszczędzone pieniądze na pewno wrócą do systemu i będą inwestowane w ludzi - mówi TVN CNBC Biznes Krzysztof Kłapa, dyrektor ds. korporacyjnych McDonalds Polska - firmy, która zatrudnia osoby po pięćdziesiątce.

Same plusy...

Takich jak on jest jednak w Polsce wciąż niewielu. Co widać na danych Eurostatu. Według nich średnia unijna aktywnych zawodowo osób z grupy wiekowej 56 - 64 lat wynosi 45,6 proc. W Polsce - 31,6 proc.

Program "50 plus" ma to jednak zmienić. - Nam ta praca osób po 50-tce po prostu jest potrzebna - przekonuje minister Fedak. - Potrzebna gospodarce - dodają eksperci, bo jak mówią Polski nie stać na marnowanie możliwości tylu doświadczonych pracowników. Potrzebna jest też budżetowi, bo więcej pracujących to mniej wypłacanych zasiłków.

- Utrzymanie młodych emerytów pochłania ogromne środki, które nie mogą służyć inwestowaniu. Nie kupuje się komputerów, ciężarówek, dźwigów, czy obrabiarek, przy których mogliby pracować młodzi - mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

... i jedna wpadka

Problem tylko w tym, że rząd przygotowując program "50 Plus" zapomniał o ważnej rzeczy: nie wolno dawać ogłoszeń o pracę: zatrudnimy pracownika po 50-tce. Zabrania tego i unijne i polskie prawo.

- To jest dyskryminacja ze względu na wiek. I tu się pojawi pewien problem, ponieważ jeżeli pracodawcy chcieliby zatrudniać osoby "50 plus", to nie za bardzo mogą na ten temat formalnie mówić - i nie mogą zamieścić tego w ogłoszeniu - mówi Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane