• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: OFE

Senat zajmie się OFE

Senat zajmie się OFE
Foto: Senat Rzeczypospolitej Polskiej/ Michał Józefaciuk Foto: Senatorowie zajmą się zmianami w OFE

Dziś Senat rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zajmie się zmianami w systemie emerytalnym, zakładającymi, że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy w całości do ZUS. Znowelizowana w ubiegłym tygodniu ustawa przewiduje, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie.

Po uchwaleniu przez Sejm zmian w systemie emerytalnym dotyczących OFE, Twój Ruch i Solidarna Polska zapowiedziały zaskarżenie nowych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosku nie wyklucza też SLD.

Senatorowie zajmą się również nowelą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ma ona umożliwić jeszcze w tym roku przekazanie samorządom dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa. Nowela określa dla jakich samorządów będzie przeznaczona rezerwa subwencji ogólnej. Zgodnie z nowymi przepisami będą mogły z niej skorzystać jednostki, w których dochody są niższe od średnich dochodów gmin, powiatów i województw.

Mazowsze uzyska wsparcie?

PO ma zgłosić w Senacie poprawkę do nowelizacji tej ustawy, dotyczącą tzw. janosikowego. Ma ona umożliwić Mazowszu uzyskanie pożyczki z budżetu państwa na spłatę części janosikowego, ale pod warunkiem m.in. ograniczenia wydatków na promocję oraz przyjęcia programu racjonalizującego wydatki.

Senat będzie też pracował nad ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych. Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Nowe przepisy mówią m.in., że w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie.

Izba zajmie się także senackim projektem ustawy o petycjach oraz nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wysłucha ponadto informacji Ministra Środowiska o stanie infrastruktury przeciwpowodziowej w Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane