• rozwiń

Senat uwalnia dolary

Senat USA odblokował drugą część z 700 mld dolarów pomocy dla amerykańskiego przemysłu. Dodatkowe 350 mld ma uchronić gospodarkę USA przed kryzysem. Prezydent-elekt Stanów Zjednocznych Barack Obama nie krył zadowolenia z decyzji Senatu.

W czwartek Obama z uznaniem mówił o senatorach, którzy umożliwili mu wydanie kolejnej wielkiej sumy na ratowanie przemysłu.

Prezydent-elekt przyznał, że dla Senatu decyzja była trudna "ze względu na frustrację tak wielu z nas z tego, jak realizowano pierwszą część tego planu".

Obama odniósł się tym samym krytycznie do tego, w jaki sposób wydano pierwszą cześć pomocy dla przemysłu. Dodał, iż wcześniej "zabrakło przejrzystości i odpowiedzialności i nie uczyniono wszystkiego aby udostępnić kredyt tam, gdzie jest najbardziej potrzebny".

Teraz wyda pieniądze mądrzej

Barack Obama zapewnił, że teraz będzie informować podatników o sposobie wydawania pieniędzy i wprowadzi ścisłe ograniczenia płac prezesów i dyrektorów koncernów. Prezydent-elekt oświadczył też, że zapewni dostępność większych kredytów dla małych firm oraz ustanowi przejrzyste zasady ich udzielania.

jr//kdj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane