• rozwiń
  • WIG20 2233.03 -0.04%
  • WIG30 2531.04 -0.02%
  • WIG 58842.26 +0.15%
  • sWIG80 11605.66 +0.30%
  • mWIG40 3751.11 +0.11%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:36

Dostosuj

Senat przyjaźniejszy dla palaczy

Senat przyjaźniejszy dla palaczy
Foto: SXC Foto: Nie bedzie tak ostrych restrykcji dla palaczy, jakie zapowiadał Senat

Radykalne zaostrzenie zakazów palenia nie przeszło: Senat odrzucił poprawkę zakazującą palenia w miejscach publicznych. Zdecydowano natomiast, że pomieszczenia do palenia będą mogły być tworzone a takich lokalach gastronomicznych, które mają co najmniej dwa pomieszczenia. - Radykalny zakaz palenia nie uzyskałby poparcia w Sejmie - ocenił szef senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO).

Za uchwaleniem całej tzw. ustawy antynikotynowej zagłosowało 76 senatorów, 6 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

Senat odrzucił proponowana przez swoją komisje poprawkę, zakazującą palenia we wszelkich miejscach publicznych, bo - jak stwierdził przewodniczący senackiej komisji zdrowia - w tej chwili nie ma szansy, by uzyskała ona poparcie w Sejmie. - Senat nie zgodził się na poprawkę zakazującą palenia w miejscach publicznych, dlatego że nie ma w tej chwili poparcia i szansy na to, żeby tak radykalny zakaz przeszedł pełną ścieżkę legislacyjną, czyli żeby uzyskał poparcie w Sejmie. Senat przyjął wersję kompromisową - wyjaśnił senator Sidorowicz.

Dodał, że jeżeli ustawa w obecnym kształcie nie sprawdzi się, senatorowie są gotowi wystąpić z własną inicjatywą legislacyjną.

Niepalący mogą odetchnąć

Poprawka wprowadzona przez Senat do ustawy antynikotynowej zakłada, że właściciele lokali gastronomiczno-rozrywkowych, które składają się z dwóch sal konsumpcyjnych, będą mogli wydzielać pomieszczenie do palenia. Będzie ono jednak musiało być szczelnie zamykane, wentylowane, a dym nie będzie mógł przenikać do innych sal.

Senatorowie odrzucili m.in. poprawki zakazujące produkcji e-papierosów i handlu nimi. Nie będzie też zakazu palenia podczas kierowania pojazdami.

Wprowadzono natomiast zmiany uniemożliwiające tworzenie palarni w szkołach i placówkach oświaty. Pomieszczenia do palenie będzie można tworzyć też w hotelach i domach pomocy społecznej.

Sejm palaczy potraktował jeszcze łagodniej

Na początku marca ustawę o ochronie zdrowia, tzw. antynikotynową znowelizował Sejm, ale złagodził pierwotne propozycje sejmowej komisji zdrowia. Przyjął wtedy poprawkę mniejszości, przewidującą m.in., iż właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 m kw. będą decydować, czy lokale te będą przeznaczone w całości dla palących czy dla niepalących. W większych lokalach właściciel mógłby wydzielić sale dla palących.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane