• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Sejm zdecydował. SKOK-i z publiczną gwarancją

Sejm zdecydował. SKOK-i z publiczną gwarancją
Foto: tvn24 Foto: Sejm podjął ważną dla obywateli decyzję

Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmie SKOK-i - zadecydował w piątek Sejm. To krok, który sprawi, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe będą działały teraz na takich samych zasadach jak banki.

- Z punktu widzenia samych kas to na pewno zwiększenie nadzoru, zwiększenie kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego, która ma w tym momencie więcej instrumentów do tego, by kontrolować je z jednej strony. Z drugiej strony wprowadziliśmy zapisy ostrożnościowe na okoliczność tego, co powinno się wydarzyć w sytuacji, gdyby się okazało, że któraś z kas ma realne problemy ze spłatą swoich zobowiązań - powiedział Jakub Szulc z Platformy Obywatelskiej, który pracował nad projektem zmian w prawie w komisji sejmowej.

BFG to instytucja gwarantująca depozyty w polskich bankach. Wypłaca ona środki klientom w przypadku kłopotów z wypłacalnością banku. Gwarancją objęte są środki do 100 tys. euro na osobę. Pieniądze w funduszu pochodzą od samych banków.

Na równych prawach

Marek Tejchman z TVN CNBC podkreślił,że dzisiejsza decyzja Sejmu to "wyzwanie dla banków, dlatego, że (na rynku) będzie większa konkurencja".

Do tej pory SKOK-i miały własny system gwarancji depozytów, niezależny od publicznego BFG.

W październiku SKOK-i, po podpisaniu ustawy o kasach przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, zostały już objęte publicznym nadzorem.

Nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad SKOK-ami na jej podstawie rozpoczyna się już na etapie ich tworzenia. Komisja musi wyrazić zgodę na powstanie Kasy i zatwierdzić jej statut. Nowelizacja wprowadziła też tzw. generalną normę ostrożnościową, co oznacza to, że kasy mają obowiązek posiadania odpowiedniej wielkości własnych funduszy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane