• rozwiń

Sejm zdecydował. Nie 1200 a 1000 zł za urodzenie dziecka

Foto: CC BY-SA Flickr/ Bridget Coila Foto: Wysokość dochodów zdecyduje o przyznaniu becikowego

Posłowie zaakceptowali poprawkę Senatu do noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, określającą kwotę becikowego na 1000 zł. Rządowa nowela ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą przyjął Sejm, przewiduje wprowadzenie kryterium dochodowego przy przyznawaniu tego świadczenia.

Za poprawką Senatu opowiedziało się 230 posłów, 217 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Według przyjętej dziś noweli od 2013 roku becikowe ma trafiać tylko do rodzin o miesięcznych dochodach poniżej 1922 zł na osobę.

Przewaga jednego głosu

Podczas pierwszego głosowania w Sejmie - w połowie września - doszło do podwyższeniu kwoty becikowego do 1200 zł. Decyzja została podjęta przewagą jednego głosu, wbrew intencjom rządu. Już wtedy premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie przekonywał senatorów PO, by to zmienić.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że pieniądze zaoszczędzone na becikowym będą przeznaczone na podwyższenie kryteriów dochodowych i zasiłków przyznawanych co miesiąc, co będzie dla rodzin korzystniejsze niż podniesienie świadczenia przyznawanego jednorazowo.

Realizacja postulatu z expose

Zmiana w przepisach dotyczących becikowego to realizacja postulatu z expose premiera, który zapowiadał, że będzie ono przysługiwać rodzinom o rocznych dochodach poniżej 85 tys. zł. Rządowe Centrum Legislacji zwróciło jednak uwagę, że takie rozwiązanie może być sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości oraz sprawiedliwości społecznej - byłyby bowiem najbardziej korzystne dla rodzin wychowujących jedno dziecko. Dlatego nowela zakłada, że becikowe będzie przysługiwać rodzinom, których dochód nie przekracza 1 922 zł netto na osobę.

10 proc. rodzin straci prawo

Według Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prawo do becikowego utraci ok. 10 proc. rodzin o najwyższych dochodach. Da to ok. 39 mln zł oszczędności. Według resortu podniesienie becikowego o 200 zł kosztowałoby budżet ok. 50-70 mln zł, wymusiłoby też weryfikację przewidywanych podwyżek zasiłków i kryteriów ich przyznawania.

Zasiłek dla rodzin

Od 1 listopada zasiłek rodzinny ma wynosić 77 zł na dziecko do 5 lat (obecnie wynosi 68 zł), 106 zł na dziecko w wieku 6-18 lat (obecnie 91 zł) i 115 zł na dziecko w wieku 19-24 lata (obecnie 98 zł).

Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych mają docelowo wynieść 574 zł na osobę i 664 zł na osobę dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym (obecnie 504 zł i 583 zł). Dochodzenie do tego poziomu następowałoby w dwóch etapach: od 1 listopada br. - odpowiednio 539 zł i 623 zł, a od 1 listopada 2014 r. 574 zł i 664 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane