• rozwiń

Sejm z abonamentu zwolnił, Senat każe płacić

Sejm z abonamentu zwolnił, Senat każe płacić
Foto: TVN24 Foto: Senat zwolnił niezamożnych emerytów z abonamentu

Tylko najbiedniejsi emeryci i osoby, które zasłużyły się dla niepodległości Polski nie płaciliby abonamentu radiowotelewizyjnego. Taką poprawkę wprowadził w czwartek Senat.

Senat chce, żeby zwolnienie z opłacania abonamentu dotyczyło tylko emerytów, którzy ukończyli 60 lat a ich emerytura nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. To w tej chwili ok. 1,5 tys. zł.

Senatorowie zdecydowali też, że osoby które opłaciły abonament za rok z góry a w wyniku nowelizacji zostałyby objęte zwolnieniem z jego opłacania, dostaną zwrot pieniędzy. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że potrzeba na to ok. 5 mln zł. Tryb zwrotu pieniędzy Rada miałaby określić w odpowiednim rozporządzeniu.

Senat objął też zwolnieniem z abonamentu dodatkowe grupy - represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego oraz internowanych w stanie wojennym.

Więcej swobody dla KRRiT

Senatorowie umożliwili też Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dokonanie nowego podziału pieniędzy z abonamentu na przyszły rok pomiędzy radio i telewizję.

Za całością nowelizacji wraz z poprawkami głosowało 51 senatorów, 33 było przeciw. Nowela wróci teraz do Sejmu, posłowie ocenią poprawki Senatu - mogą je odrzucić.

Uchwalona na początku maja przez Sejm nowelizacja zakłada, że abonamentu nie będą musieli opłacać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni, a także uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych.

mkg/pra

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane