• rozwiń
  • WIG20 2090.27 -0.64%
  • WIG30 2392.30 -0.57%
  • WIG 55762.63 -0.51%
  • sWIG80 11551.04 -0.30%
  • mWIG40 3733.08 -0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:53

Dostosuj

Sejm uchwalił podatkowe kuriozum?

Sejm uchwalił podatkowe kuriozum?
Foto: TVN24 Foto: Podatkowy problem szefa

- Nigdzie na świecie pracodawcy nie rozliczają podatku dochodowego za pracowników. Przyjęte u nas rozwiązanie jest więc oryginalne i raczej nieprzemyślane - komentuje ironicznie nowe przepisy uchwalone przez Sejm ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Dariusz Witkowski. Z kolei Rafał Iniewski z PKPP Lewiatan zwraca uwagę na niepotrzebne koszty, które będą musieli ponieść pracodawcy.

Zgodnie z przyjętą w piątek nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej, od 2011 r. pracownicy nie będą musieli sami wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT, gdyż zrobią to za nich pracodawcy. To pracodawcy będą wypełniali deklaracje i wysyłali je do urzędu skarbowego. W rozliczeniu będą musieli uwzględniać ulgi podatkowe pracowników. Jeśli pracownik zechce rozliczyć się sam, będzie musiał zawiadomić o tym pracodawcę.

Same minusy?

Ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Dariusz Witkowski uważa, że obciążenie pracodawców obowiązkiem rozliczania PIT pracowników będzie ryzykowne i oduczy obywateli odpowiedzialności za ich zobowiązania wobec budżetu państwa. - Takiego rozwiązania nie stosuje się nigdzie na świecie - mówi.

Rafał Iniewski wskazuje też na społeczny aspekt nowelizacji. Według niego, spowoduje ona, że zniknie bezpośredni kontakt podatnika z urzędnikiem skarbowym. - Pracownik nie będzie wiedział, ile naprawdę jego pieniędzy trafia do budżetu państwa - powiedział.

Ile? Dużo!

Nigdzie na świecie pracodawcy nie rozliczają podatku dochodowego za pracowników. Przyjęte u nas rozwiązanie jest więc oryginalne i raczej nieprzemyślane

witkowski o pit

Obecnie pracownik zarabiający średnią krajową czyli 3361 zł płaci 18 proc. podatku. To 604,98 zł. Pracodawca co miesiąc przesyła do urzędu skarbowego zaliczki na podatek. W zamian przez rok dostaje 21,72 zł. (0,3 proc. podatku). Po zmianach dostanie 28,92 zł (0,4 proc. podatku)

Zdaniem Witkowskiego to dodatkowe wynagrodzenie na pewno nie wystarczy na pokrycie rzeczywistych kosztów, wynikających z nowelizacji ustawy podatkowej.
- Było to zresztą przyjmowane tak szybko, że nie byliśmy w stanie policzyć, ile będzie kosztowało przedsiębiorców - powiedział ekspert KPP.

Wie to już Rafał Iniewski.
- Prawie 100 zł rocznie będzie musiał zapłacić pracodawca za rozliczenie pracownikowi jego PIT-u - uważa.

Lepiej później niż wcześniej

Pracodawcy próbują szukać też plusów tej kłopotliwej dla nich sytuacji. Według nich lepiej, że wejście zmian w życie przesunięto o rok i będą musieli wypełniać PIT-y za 2010 rok, a nie 2009, jak mówiono wcześniej.
- Dobrze, że przynajmniej ta zmiana została przyjęta. Pozwoli to pracodawcom dostosować się do nowych przepisów. Mając więcej czasu, poniosą mniejsze koszty; chodzi m.in. o szkolenia w tej sprawie, poznanie przepisów prawnych - mówi Witkowski.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane