• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sejm uchwalił budżet na 2014 rok. Ustawa dopuszcza ponad 47 mld zł deficytu

Skowrońska o złotej regule budżetowej: Każdego studenta tego uczą Odtwórz: Skowrońska o złotej regule budżetowej: Każdego studenta tego uczą
Skowrońska o złotej regule budżetowej: Każdego studenta tego uczą "Źródło: tvn24"

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2014 rok. W piątek odbyło się trzecie czytanie projektu. Posłowie w głosowaniu zdecydowali, że maksymalny poziom deficytu budżetowego będzie mógł wynosić 47,6 mld złotych.

W głosowaniu wzięło udział 448 posłów, za uchwaleniem ustawy głosowało 235 posłów, przeciw było 213, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Minister finansów po głosowaniu stwierdził, że nie można wykluczyć, że budżet będzie wymagał nowelizacji.

- Przyszłość jest zawsze niepewna, ale z pewnością ryzyko konieczności nowelizacji budżetu jest w roku 2014 znacznie mniejsze niż w 2013 – podkreślił w piątek minister finansów Mateusz Szczurek.

Pięć poprawek

Sejm zdecydował o przyjęciu pięciu poprawek przygotowanych przez posłów PO. Pierwsza z nich zakłada przesunięcie 1 mln zł z wydatków bieżących Instytutu Pamięci Narodowej na utworzenie nowej rezerwy celowej związanej z finansowaniem badań identyfikacyjnych (genetycznych DNA) szczątków ofiar totalitaryzmu znalezionych w wyniku prac archeologicznych.

Uznanie Sejmu uzyskała też poprawka PO, która zmniejsza o 250 tys. zł wydatki bieżące na szkolnictwo wyższe. Kwota ta zostanie przeznaczona na utworzenie rezerwy celowej na finansowanie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Przeszła także poprawka przeznaczająca 12,7 mln zł z rezerwy celowej na zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa na nową rezerwę związaną z ubieganiem się przez Kraków i region tatrzański o przyznanie roli gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r.

Zaakceptowana przez posłów została też poprawka przewidująca zmianę w planie finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, która ma dostosować ten plan do uchwalonej ustawy okołobudżetowej na 2014 r.

Ponadto Sejm przyjął poprawkę PO zwiększającą o 200 tys. zł przychody Rzecznika Ubezpieczonych, co ma zapewnić zrównoważenie przychodów i kosztów w przyszłorocznym planie finansowym tej instytucji.

Założenia budżetowe

Przegłosowany przez Sejm projekt ustawy budżetowej na 2014 rok dopuszcza ponad 47 mld zł deficytu. Rząd założył, przygotowując dokument, że PKB wzrośnie w przyszłym roku o 2,5 proc. Przyjęto, że inflacja wyniesie 2,4 proc.; wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną nominalnie o 3,5 proc., zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 0,1 proc., a spożycie prywatne wzrośnie o 4,6 proc.

Ustawa w Senacie

Zgodnie z harmonogramem prac nad budżetem 23 grudnia ustawa ma zostać przekazana do Senatu. Izba wyższa parlamentu zgodnie z konstytucją będzie miała 20 dni na prace nad budżetem. Ewentualne poprawki senatorowie muszą zgłosić do 12 stycznia. Sejm zajmie się nimi na posiedzeniu 22-24 stycznia. Następnie, 27 stycznia Ustawa budżetowa trafi do prezydenta. Będzie miał on siedem dni na podpisanie budżetu.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane