• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Sejm uchwalił budżet. Mamy wielki deficyt

Sejm uchwalił budżet. Mamy wielki deficyt
Foto: TVN24 Foto: Sejm uchwalił budżet na 2010 rok.

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2010 roku. Zakłada ona, że w przyszłym roku dochody wyniosą blisko 249 mld zł, wydatki nie przekroczą 302 mld zł. Deficyt, który nie powinien przekroczyć 52 mld zł będzie największy po roku 1989. Dokument teraz trafi do Senatu, a później do prezydenta.

Za przyjęciem budżetu głosowało 237 posłów, 190 posłów było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Posłowie przyjęli 10 poprawek, z których 9 zgłosili posłowie koalicji.

Ministerstwo Finansów zakłada, że w 2010 r. z podatków ma wpłynąć do budżetu ponad 223 mld zł. Z tego z VAT - 106,2 mld zł, z akcyzy - 53 mld zł, z podatku od hazardu - 1,5 mld zł, CIT - 26,3 mld, a z PIT - 36 mld zł.

- Jestem zadowolony. Budżet odpowiedzialny, ostrożny na te czasy, które są jeszcze trudne mimo, że Polska coraz lepiej sobie radzi gospodarczo w tym świecie , który jeszcze jest trapiony kryzysem. Wychodzimy z niego coraz szybciej. Wszyscy mogą być zadowoleni. Mamy budżet, który jest odpowiedzialny i bezpieczny - powiedział po głosowaniu minister finansów Jacek Rostowski.

Komisja Finansów: Więcej dla NIK, mniej dla IPN

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2010 r. Posłowie zgłosili ok. 90 poprawek. Po prawie ośmiu godzinach debaty dokument został ponownie przesłany do Komisji Finansów Publicznych, która opowiedziała się za wprowadzeniem dziewięciu poprawek do projektu. Przewidują one m.in., że dodatkowe 120 mln zł zostanie przeznaczone na rezerwę związaną z dopłatami do paliwa rolniczego. O 151 mln zł ma być jednak zmniejszona dotacja dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Komisja opowiedziała się także za przyjęciem poprawki PSL zakładającej zmniejszenie rezerwy celowej na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego o 6 mln zł. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na zwiększenie dotacji dla Polskiej Organizacji Turystycznej.

Mniejsze przesunięcia środków przewidują poprawki posłów PO, które także uzyskały uznanie Komisji. Zgodnie z jedną z nich, 3 mln zł zyska Najwyższa Izba Kontroli. Środki te będą pochodzić ze zmniejszenia budżetów Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Wcześniej komisja opowiedziała się za przyjęciem poprawek, które zmniejszają wydatki m.in. Kancelarii Prezydenta o 4 mln zł, Kancelarii Sejmu o 9,6 mln zł, Senatu o 0,6 mln zł, NIK o 10 mln zł, IPN o 4 mln zł.

Komisja, wbrew stanowisku Ministerstwa Finansów, pozytywnie zaopiniowała jedną poprawkę PiS. Przewiduje ona zwiększenie wartości kosztorysowej budowy nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim. Miałaby ona wzrosnąć z 1 mld zł 88 mln do 1 mld zł 529 mln zł. Zgodnie z poprawką, inwestycja zakończyłaby się nie w 2012 r., jak zakłada projekt budżetu, ale w 2015 r.

"Deficyt wysoki, ale bezpieczny"

Zdaniem sprawozdawcy sejmowej Komisji Finansów Publicznych Pawła Arndta (PO), projekt jest oparty na ostrożnych, ale realnych założeniach makroekonomicznych. Zgodnie z prognozami rządu, PKB w 2010 r. ma wzrosnąć o 1,2 proc., inflacja - o 1 proc., a spożycie indywidualne - o 1 proc. Eksport ma zwiększyć się o 2,8 proc., import - o 3,2 proc., popyt krajowy wzrośnie - o 1,4 proc., a nakłady inwestycyjne - o 0,2 proc. Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniesie 3,4 proc. PKB. Poseł zaznaczył, że - zdaniem komisji - można jednak oczekiwać, iż wzrost cen będzie wyższy, niż przewiduje rząd.

Zdaniem posła PO, chociaż deficyt jest bardzo wysoki, to jednak "bezpieczny". Wskazał ponadto, że przyszłoroczny dług publiczny wyniesie ok. 740 mld zł, co oznacza, że przekroczy pierwszy próg ostrożnościowy z ustawy o finansach publicznych i zbliży się do drugiego progu na poziomie 55 proc.

Opozycja: wydatki "zamiatane pod dywan"

Według PiS, deficyt budżetowy w przyszłym roku będzie większy niż przewiduje rząd, gdyż część wydatków jest "zamiatana pod dywan". Zdaniem Aleksandry Natalli-Świat, uwzględniając braki środków z Krajowego Funduszu Drogowego i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz deficyt w budżecie środków europejskich, rzeczywisty deficyt budżetowy sięgnie blisko 97 mld zł. Posłanka zaproponowała przywrócenie zasady "kotwicy budżetowej", narzędzia umożliwiającego kontrolę długu publicznego poprzez kształtowanie relacji dochodu i wydatku.

Także Lewica zwróciła uwagę, że deficyt budżetowy w 2010 r. będzie wzrastał. Zdaniem Anity Błochowiak, rząd nie ma planu jak go obniżyć. Posłanka uważa, że koalicyjny rząd przez dwa lata nie wprowadził żadnych istotnych reform.

Prawie 26 mld zł na szpitale

Obawy związane z trudnościami z finansowaniem służby zdrowia rozwiał, podpisany w czwartek przez ministrów zdrowia i finansów, plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 r. Wiadomo już, że na lecznictwo szpitalne w 2010 r. przeznaczonych będzie ponad 25,8 mld zł. Nie będzie więc konieczności dodatkowych transferów pieniędzy z budżetu państwa na ochronę zdrowia - a takie obawy były w związku ze zmniejszającą się składką na NFZ.

Budżet w liczbach
Przychody
2009 (plan) – 272,9 mld zł
2010 (projekt) - 248,8 mld zł

Wydatki
2009 (plan) – 300,09 mld zł
2010 (projekt)- 301,8 mld zł

Deficyt budżetowy
2009 (plan) – 27,18 mld zł
2010 (projekt) – 52,2 mld zł

budżet w liczbach

W pierwszej wersji planu szpitale miały dostać mniej pieniędzy niż w mijającym roku. Ostatecznie jednak niedobór w kasie szpitali uzupełnią pieniądze z rezerwy NFZ - 530 mln zł, oszczędności w refundacji leków - 450 mln zł i ze środków z tzw. migracji pacjentów (korzystanie ze świadczeń medycznych poza miejscem zamieszkania).

Budżetowy kalendarz

Zgodnie z kalendarzem prac nad budżetem, 23 grudnia uchwalona przez Sejm ustawa ma trafić do Senatu. Senat powinien przyjąć stanowisko w tej sprawie do 12 stycznia 2010 r.

Jeżeli do budżetu zostaną wprowadzone poprawki, ustawa ponownie trafi do Sejmu. 14 stycznia poprawkami senackimi zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. W dniach 20-22 stycznia na posiedzeniu plenarnym Sejmu zmiany powinny zostać poddane pod głosowanie.

Po wprowadzeniu poprawek, najpóźniej 26 stycznia ustawa zostanie wysłana do podpisu przez prezydenta.

mon, mkg// ram, mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane