• rozwiń

Sejm uchwala VAT wbrew rządowi

Sejm uchwala VAT wbrew rządowi
Foto: TVN24 Foto: VAT na usługi portowe wbrew tządowi bedzie wynosił 0 procent

Wyższy VAT na ubranka dziecięce dopiero od stycznia 2012, zerowa stawka na usługi portowe już teraz - Sejm przegłosował zmiany w ustawie wbrew propozycjom rządu.

Sejm znowelizował ustawę o VAT w piątek. Za nowelizacją głosowało 243 posłów, 163 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. PO wycofała swoją poprawkę, zgodnie z którą podwyżka VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce miała wejść od 1 lipca 2011 r.

Ubranka opodatkowane wyżej, bo Unia wymaga

Konieczność podniesienia VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - obecnie jest to 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

Rząd zaproponował pierwotnie w swoim projekcie nowelizacji ustawy o VAT, aby wzrost podatku nastąpił 1 lutego 2011 r., ale sejmowa komisja finansów publicznych wprowadziła do projektu poprawkę Marka Wikińskiego z SLD, która zmieniła ten termin na 1 stycznia 2012 r. Podczas drugiego czytania PO złożyła wniosek, by przyspieszyć datę wejścia w życie podwyżki - od 1 lipca 2011 r. Przed ostatecznym głosowaniem została ona wycofana.

Podatek na usługi portowe 0 procent

Sejm, wbrew opinii resortu finansów, przyjął też poprawkę Polskiego Stronnictwa Ludowego, wprowadzającą zerową stawkę VAT na usługi świadczone w polskich portach morskich, np. na usługi składowania towarów. Przeciwko niej wypowiadał się resort finansów.

Według posła Wiesława Rygla z PSL, który złożył poprawkę, problem polega na tym, że od 2008 r. z zerowej stawki VAT mogą korzystać tylko usługi świadczone na rzecz armatorów, a nie spedytorów, którzy są głównymi odbiorcami usług portowych. Zdaniem Rygla sprzeczne interpretacje podatkowe przepisów prowadzą do sporów firm działających w portach z fiskusem.

W ubiegłym tygodniu związkowcy portowi ze Szczecina zaczęli protest przeciw pobieraniu przez fiskusa 23 proc. VAT za usługi świadczone w portach. Portowcy alarmowali, że w porcie Szczecin-Świnoujście działa ok. 40 spółek, które mają wspólnie do zapłacenia ok. 300 mln zł zaległego VAT, plus odsetki.

Pakiet medyczny od szefa też bez VAT

Ponadto nowelizacja zakłada, że utrzymane zostanie zwolnienie z VAT pakietów medycznych fundowanych przez firmy swoim pracownikom.

Zmiana przesądza także, że ze zwolnienia nadal będą korzystać usługi tzw. opieki paliatywnej (nad osobami śmiertelnie chorymi).

Ustawa przewiduje także zmiany działań marketingowych, w ramach których przekazywane są nieodpłatnie towary kontrahentom lub konsumentom. Przekazanie gadżetów, prezentów świątecznych, wygranych w konkursach będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia podatku przez podmiot wydający. Zwolnione z VAT pozostaną towary o wartości do 10 zł lub 100 zł w przypadku, gdy prowadzona jest dokładna ewidencja świadczeń na rzecz danej osoby.

VAT na infrastrukturę i na wielbłąda

Ustawa przewiduje, że podstawowej, 23 proc. stawce VAT będzie podlegać infrastruktura przekazywana nieodpłatnie gminom przez deweloperów.

Nowela wprowadza także zmiany w załącznikach do ustawy o VAT. Zgodnie z jedną z nich obniżona, 8-proc. stawka VAT będzie miała zastosowanie do pieczywa świeżego, także tego, którego termin przydatności do spożycia przekracza 14 dni. Obecnie jest ono opodatkowane 23-proc. VAT. Inna zmiana zakłada opodatkowanie 23-proc. stawką m.in. wielbłądy, gady oraz ptaki hodowlane, np. papugi czy pawie.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 kwietnia 2011 r.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane