• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sejm rozwiązany, ale komisja śledcza pracuje

Sejm rozwiązany, ale komisja śledcza pracuje
Foto: TVN24.pl Foto: Komisja śledcza ds. banków

Mimo samorozwiązania Sejmu, posłowie z komisji śledczej ds. banków zamierzają przesłuchiwać kolejnych świadków. Wszystko wskazuje jednak, że nie zdążą już wyjść poza zagadnienia prywatyzacji Banku Śląskiego z początku lat '90.

Na dziś posłowie na przesłuchanie wezwali Włodzimierza Lesińskiego - inspektora Najwyższej Izby Kontroli, który brał udział w badaniu prywatyzacji BŚ, oraz po raz drugi Krzysztofa Opawskiego, byłego przewodniczącego rady Banku Śląskiego.

Komisja wyjaśnia m.in. czy wysokość wyceny akcji BŚ nie była zbyt niska. Resort finansów sprzedawał w 1993 r. akcje banku za równowartość obecnych 50 zł za walor, zaś w giełdowym debiucie w styczniu 1994 r. płacono za nie po 675 zł. Ponadto wtedy nie wszyscy akcjonariusze mogli sprzedać posiadane akcje ze względu na opóźnienia w potwierdzaniu świadectw depozytowych.

Według zapowiedzi przewodniczącego komisji śledczej Adama Hofmana (PiS) sprzed dwóch tygodni, po samorozwiązaniu Sejmu komisja ma zebrać się jeszcze 12 września, aby przedstawić raport z dotychczasowych prac - i na tym zakończy swoją działalność.

W pracach komisji nie biorą udziału posłowie PO i SLD. Ugrupowania te uznały, że sposób jej powołania był niewłaściwy. Pierwsza uchwała Sejmu o powołaniu komisji została w dużej części unieważniona przez Trybunał Konstytucyjny, druga - według obu partii - także naruszała ustawę zasadniczą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane