• rozwiń

Sejm przyjął budżet na 2008 rok

Posłowie zaakceptowali ustawę budżetową na 2008 rok. Dokument zakłada 27,09 mld deficytu. Za przyjęciem ustawy budżetowej głosowało 239 posłów.

Budżet zakłada, że przyszłoroczne dochody mają wynieść 281,8 mld zł, zaś wydatki – 308,9 mld zł. Za przyjęciem ustawy budżetowej głosowało 239 posłów, przeciw było 191, wstrzymało się 2.

Dochody - 281,8 mld zł
Wydatki – 308,9 mld zł
Deficyt - 27,09 mld zł

budżet 2008

Komu i ile?
Na Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - rządowy program dotyczący pomocy dla organizacji pozarządowych - Sejm przeznaczył 47 mln zł. W ramach programu finansuje się rocznie kilkaset projektów, dotyczących m.in. pomocy społecznej, aktywizacji bezrobotnych, edukacji oraz przeciwdziałania patologiom społecznym. Donald Tusk zapowiedział w expose, że jego rząd chce, by był to stały program.

Sejm zadecydował też, ile dostaną Najwyższa Izba Kontroli i Instytut Pamięci Narodowej. NIK przyznano 234 mln złotych, a IPN 209 mln. W takim kształcie wydatki zaproponowała PO, przywracając tym instytucjom po 15 mln zł wobec cięć zaakceptowanych wcześniej przez sejmową komisję finansów. Mimo to wydatki na IPN oraz NIK i tak mają być mniejsze, niż pierwotnie zakładał projekt budżetu opracowany przez PiS.

W budżecie znajdą się również pieniądze na budowę muzeum w kompleksie Świątyni Opatrzności Bożej. Na ten cel przeznaczone będzie 30 mln złotych. Likwidacji rezerwy na budowę muzeum domagał się LiD, jednak poprawka została odrzucona.

Czas na Senat
Teraz ustawą zajmie się Senat. Zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem, do 25 stycznia powinna trafić do podpisu prezydenta. Ustawa budżetowa ma wyjątkowy charakter: głowa państwa nie może jej zawetować. Natomiast gdyby nie trafiła w wymaganym terminie na biurko prezydenta, miałby on prawo rozwiązać parlament.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane