• rozwiń
  • WIG20 2200.40 -0.79%
  • WIG30 2500.97 -0.76%
  • WIG 58052.56 -0.81%
  • sWIG80 11577.60 -0.16%
  • mWIG40 3784.18 -0.96%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:19

Dostosuj

Sejm bierze się za palaczy

Jeśli jesteś palaczem - świat, w którym będziesz mógł puścić dymka wkrótce mocno się skurczy. Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za wprowadzeniem prawie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych.

Nowe przepisy zakazywałyby całkowitego palenia w miejscach publicznych, czyli w szkołach, szpitalach, ośrodkach zdrowia, kultury i sportu. Te instytucje mogą obecnie, wedle uznania, wyznaczać miejsca do palenia. Zakaz objąłby też przystanki autobusowe i tramwajowe oraz klatki schodowe.

Palisz - płacisz

Palacz przyłapany na papierosie tam, gdzie nie wolno, zapłaci karę do 100 zł. Restauratorowi bądź pracodawcy, u którego będzie można palić po "staremu" grozi do 20 tys. zł grzywny.

papieros

To, czy będzie można zapalić w pracy, będzie zależało od dobrej woli szefa. Prawo nie zmusi go to tego, by zapewnił pracownikom miejsce do palenia. Jeśli zdecyduje się wydzielić w firmie pomieszczenie na palarnię, sporo wyda, bo będzie musiał kupić nowoczesne urządzenia filtrujące powietrze.

Zostają jeszcze restauracje i puby, o ile będzie tam nowoczesna palarnia. Będzie można też palić w parku i na ulicy, ale nie bliżej niż 10 metrów od budynku użyteczności publicznej oraz w aucie, ale pod warunkiem, że nie będzie w nim dzieci.

Palacz przyłapany na papierosie tam, gdzie nie wolno, zapłaci karę do 100 zł. Restauratorowi bądź pracodawcy, u którego będzie można palić po "staremu", grozi aż do 20 tys. zł grzywny.

Na czwartkowym posiedzeniu posłowie zdecydowali, że przygotują nowelizację ustawy o ochronie przed szkodliwymi następstwami palenia tytoniu. Bazą do prac jest projekt, który komisja przygotowała w poprzedniej kadencji. Na następnym posiedzeniu Sejmu ma być gotowy projekt, który zostanie przedłożony marszałkowi do dalszych prac parlamentarnych. Za przyjęciem uchwały o inicjatywie ustawodawczej opowiedzieli się wszyscy członkowie komisji.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane