• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Schroeder wzywa Unię, by odrzuciła polskie obiekcje

Schroeder wzywa Unię, by odrzuciła polskie obiekcje
Foto: TVN24 Foto: Gerhard Schroeder

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder krytykuje Polskę za sprzeciw wobec budowy Gazociągu Północnego pod dnie Bałtyku. Schroeder zachwala, że projekt ma charakter paneuropejski i Polska powinna go poprzeć.

Były kanclerz jest obecnie prezesem rady nadzorczej spółki Nord Stream budującej gazociąg. Wystąpił we wtorek na poświęconej energetyce konferencji w Kolonii. Oskarżył tam Polskę, że próbuje uczynić Unię Europejską "zakładnikiem narodowej, antyniemieckiej i antyrosyjskiej polityki".

Zdaniem Schroedera, Unia "musi odrzucić takie działania pojedynczego kraju". Już przed kilkoma dniami w Moskwie Schroeder w podobny sposób krytykował Polskę, mówiąc o relacjach UE-Rosja.

Teraz Schroeder bronił projektu Gazociągu Północnego. Podkreślał, że mimo różnych zastrzeżeń wobec magistrali, którą rosyjski gaz ma płynąć do krajów UE z pominięciem Polski i innych krajów tranzytowych, prace nad nią idą zgodnie z planem.

Nord Stream, w którym 51 procent akcji ma rosyjski Gazprom, chce, by budowa morskiego odcinka gazociągu ruszyła w 2008 roku, tak by w 2010 jego pierwszą nitką popłynęły dostawy gazu. Umowa w sprawie budowy magistrali gazowej została podpisana w czasie, gdy Gerhard Schroeder był kanclerzem Niemiec. Po odejściu urzędu objął on funkcję w radzie nadzorczej tej firmy, za co był mocno krytykowany w swoim kraju.


Polska jest przeciwna budowie gazociągu. Powodem są nie tylko zastrzeżenia ekologiczne, lecz także obawa, że omijająca Polskę rosyjsko-niemiecka rura wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane