• rozwiń
  • WIG20 2229.30 +0.14%
  • WIG30 2529.85 +0.25%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:01

Dostosuj

Schetyna załatwi PESEL dla kolegi-ministra

Schetyna załatwi PESEL dla kolegi-ministra
Foto: TVN24 Foto: Platforma zapewnia, że Rostowski ma obywatelstwo polskie

Jeszcze w piątek lub najdalej w poniedziałek sprawa numeru PESEL dla ministra finansów Jacka Rostowskiego będzie załatwiona - deklaruje nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna.

Jak poinformował Schetyna, rozmawiał już na ten temat z kolegą-ministrem. Jacek Rostowski z kolei przypomniał dziś, że za dochody, które ma w Wielkiej Brytanii, musi płacić podatki w Wielkiej Brytanii. - Ale za dochody, które będę miał w Polsce, będę płacił w Polsce - zapowiedział w RMF FM. Na razie tego nie może zrobić, bo nie ma polskiego dowodu osobistego ani numeru PESEL.

Jacek Rostowski, znany także jako Jan Vincent Rostowski, urodził się w Anglii - nie ma zatem polskiego dowodu osobistego, numeru PESEL ani NIP. Wszystko to jest potrzebne, by swobodnie móc rozliczać się z fiskusem, czy załatwiać sprawy w urzędach. Kiedy na początku lat 90. doradzał Leszkowi Balcerowiczowi, ówczesnemu wicepremierowi i ministrowi finansów, za te usługi płacił rząd Jej Królewskiej Mości. Ostatnio doradzał prezesowi Pekao SA - również związanemu z Balcerowiczem - Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu.

Według rozgłośni, minister skorzysta z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią. Najpierw musi uzyskać jednak numer PESEL - wtedy stanie się widoczny dla polskiej administracji. Według radia, Rostowski poprosił pracowników, by złożyli w jego imieniu wniosek o nadanie numeru PESEL. Jeśli będzie to trzeba zgłosić osobiście, wtedy minister ma to zrobić jeszcze w piątek. Standardowo nadanie numeru PESEL trwa 30 dni. Jednak w przypadku osób, które nigdy nie mieszkały w Polsce, teoretycznie procedura może potrwać nawet dwa lata. Trzeba bowiem ściągnąć dokumenty z konsulatów.

Obywatele polscy korzystający z pełni praw publicznych mają prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach.

konstytucja, minister

Politycy PO zapewniają, że Rostowski ma podwójne obywatelstwo: polskie i brytyjskie. Politycy Platformy wskazują, że konstytucja nie zakazuje obejmowania rządowych posad przez osoby z podwójnym obywatelstwem. Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego z PO, nie ma problemu, by Rostowski wyrobił sobie nowe dokumenty. Pytany, czy wypada, by polski minister finansów płacił podatek brytyjskiej królowej, Chlebowski powiedział, że będzie płacił do polskiego budżetu. - Aczkolwiek trzeba od razu zauważyć, że w Polsce rzeczywiście podatki są wysokie i wielu ludzi woli wybrać inny kraj Unii Europejskiej - ocenił.

prm, tea

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane