• rozwiń
  • WIG20 2314.52 -0.30%
  • WIG30 2655.77 -0.38%
  • WIG 60198.48 -0.29%
  • sWIG80 11921.18 +0.14%
  • mWIG40 4054.12 -0.43%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:51

Dostosuj

Schetyna już nie wyklucza prywatyzacji KGHM

Schetyna już nie wyklucza prywatyzacji KGHM
Foto: TVN24 Foto: 2407SCHET.avi

- Uważam, że takie ogromne firmy jak KGHM, o znaczeniu strategicznym, nie powinny być prywatyzowane ot tak - mówił w poranku TVN24 wicepremier Grzegorz Schetyna. Zaznaczył jednak, że nie jest przeciwnikiem prywatyzacji spółki w przyszłości, pod warunkiem, że będzie ona dobrze przygotowana.

Prywatyzacja KGHM od kilku dni budzi emocje wśród polityków, inwestorów i związkowców miedziowego giganta. Akcje spółki znalazły się na liście aktywów, które Skarb Państwa miałby sprzedać w drugiej połowie 2009 r. i 2010 r. Listę tę przygotował minister Skarbu Państwa Aleksander Grad. W czwartek prywatyzacji KGHM sprzeciwił się stanowczo wicepremier Schetyna, który pochodzi z Dolnego Śląska, więc KGHM jest na jego "terenie". - O prywatyzacji spółki nie ma mowy - uciął wszelkie spekulacje na ten temat.

W piątek Schetyna nieco złagodził swoje stanowisko. - Nie mówię, że prywatyzacja w ogóle jest niemożliwa, ale żeby o tym mówić, trzeba bardzo dobrze się przygotować i wiedzieć, co się chce osiągnąć - mówił w TVN24. Tymczasem - jego zdaniem - lista prywatyzacyjna ministra Grada to jedynie "inwentaryzacja tego, co Skarb Państwa ma i co mógłby sprzedać, by nie musieć podnosić podatków".

- To nie jest tak, że tam (w KGHM - red.) będzie dyktat związków, ale jeżeli prywatyzacja, to poprzedzona dobrą debatą o przyszłości firmy - podsumował Schetyna.

Spółka z przywilejami

Prywatyzacji KGHM sprzeciwiają się związki zawodowe. W czwartek ogłosiły one w związku z zapowiedziami ministra Grada pogotowie strajkowe.

KGHM to jedna ze spółek z udziałem skarbu państwa (41 proc.) uważana za tzw. świętą krowę. Kolejne rządy zapewniają załogę i związkowców, że nie sprywatyzują zakładu. Podobnie od kilku lat deklarowała Platforma, chociaż raz na jakiś czas media donoszą, że politycy tej partii mają różne zdania w tej sprawie. Zwolennicy prywatyzacji przekonują, że tylko prywatny inwestor jest w stanie wprowadzić koncern na drogę długotrwałego rozwoju. To jednak nie podoba się załodze, która cieszy się szerokimi przywilejami. W KGHM pracuje ponad 17 tys. osób. Średnia płaca to ponad 8 tys. zł brutto.

bgr/ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane