• rozwiń
  • WIG20 2321.12 -0.17%
  • WIG30 2665.86 -0.14%
  • WIG 59862.75 -0.12%
  • sWIG80 11570.16 -0.62%
  • mWIG40 4060.84 -0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:13

Dostosuj

Schengen coraz bliżej

Przygotowania do rozszerzenia strefy Schengen idą pomyślnie i nie wydaje się, aby jakikolwiek kraj miał do niej nie przystąpić zgodnie z założeniem.

Testy techniczne systemu informacyjnego SIS1 we wszystkich państwach zakończyły się sukcesem. - Jesteśmy z tego niezmiernie zadowoleni - powiedział rzecznik portugalskiego przewodnictwa w UE Manuel Carvalho.

Aby granice mogły zostać otwarte w zaplanowanym terminie wszystkie kraje UE - zarówno obecni, jak i przyszli członkowie strefy - musiały do 31 sierpnia sfinalizować operację połączenia się z systemem informatycznym SIS1. Powodzenie operacji miały potwierdzić testy.

Jeszcze kilka dni temu kilka krajów miało pewne problemy techniczne. Chodziło m. in. o zbytnie obciążenie sieci.

System SIS1 to system umożliwiający wymianę informacji sądowych i kryminalnych między organami odpowiedzialnymi za ochronę granic. Dzięki niemu można np. skutecznie zidentyfikować poszukiwane osoby czy przedmioty.

Granice otwarte z początkiem nowego roku?
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, granice lądowe zostaną otwarte pierwszego dnia przyszłego roku. Natomiast kontrole graniczne na lotniskach miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku.

Układ z Schengen powstał w 1985 roku. Znosi on kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument. Jego dotychczasowymi sygnatariuszami są prawie wszystkie państwa UE - poza Wielką Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzące w skład Wspólnoty.

24 sierpnia posłowie przyjęli ustawę o przystąpieniu Polski do Systemu Informacyjnego Schengen i Systemu Informacji Wizowej. Bez niej Polska nie mogłaby przyłączyć się do układu.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane