• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Schäuble "całkowicie przekonany" o zgodności z prawem funduszu ratunkowego euro. Trybunał potwierdził

Schäuble "całkowicie przekonany" o zgodności z prawem funduszu ratunkowego euro. Trybunał potwierdził
Foto: Jolanda Flubacher/flickr.com Foto: Minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble był pewny korzystnego wyroku

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł we wtorek, że fundusz ratunkowy strefy euro jest legalny. Chodzi o 700 mld euro, które zostały wpompowane w zmagające się z kłopotami państwa Unii Europejskiej.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble powiedział przed wydaniem wyroku, że jest "całkowicie przekonany", że 700 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) nie będą uznane za bezprawnie użyte. W podobnym tonie wypowiadali się eksperci, którzy przekonywali, że jest mało prawdopodobne, aby sąd wydał inną decyzję.

Sygnał już wcześniej

Już wcześniej 2012 roku Trybunał nie dopatrzył się niezgodności ESM z niemiecką Ustawą Zasadniczą (Konstytucją). Sędziowie zaznaczyli jednak, że pomoc Niemiec nie może przekroczyć 190 mld euro. W innym przypadku potrzebna jest zgoda Bundestagu.

Co z OMT?

Gunnar Beck, ekspert od prawa europejskiego na Uniwersytecie w Londynie stwierdził, że wyrok może być wzorem dla innych państw, a także innych programów pomocowych dla Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o OMT, czyli program bezwarunkowych transakcji monetarnych Europejskiego Banku Centralnego, który polega na skupie obligacji krajów będących pod presją rynków finansowych.

W zeszłym miesiącu sąd w Karlsruhe podjął decyzję o odroczeniu sprawy programu OMT i przekierował ją do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ekonomista Christian Schultz stwierdził, że obserwatorzy będą oczekiwać na dzisiejszy wyrok, bo może on mieć znaczenie w perspektywie OMT, ale jak dodał "nie sądzi, że sąd powie coś nowego w tej sprawie".

Beck przekonuje również, że jeżeli sąd uznał, że ESM nie może przekroczyć 190 mld euro, to ocena programu OMT może być jeszcze surowsza, bo pociąga za sobą dodatkowe ryzyko budżetowe dla Niemiec.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane