• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sawicki w TVN24 Biznes i Świat: Mięso ze strefy zagrożonej nie jest już mięsem stygmatyzowanym

Marek Sawicki w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Odtwórz: Marek Sawicki w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat
Foto: PAP/ Radek Pietruszka | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Marek Sawicki zapowiedział, że mięso kupowane ze strefy zagrożonej nie jest już mięsem stygmatyzowanym | Video: Marek Sawicki w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat

- W środę zostało podpisane zmienione rozporządzenie weterynaryjne, jak również będą podpisane przepisy dopuszczające ubój świń w gospodarstwie na potrzeby własne - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki na antenie TVN24 Biznes i Świat. Odniósł się także do konkursu na stanowisko głównego lekarza weterynarii. - Nie mam swojego kandydata - powiedział.

KE zdecydowała we wtorek o zmniejszeniu w Polsce strefy objętej najbardziej dotkliwymi restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Obejmą one część gmin czterech powiatów woj. podlaskiego.

- Dzisiaj zostały podpisane dwa rozporządzenia zmieniające wcześniejsze rygorystyczne warunki postępowania w przypadku afrykańskiego pomoru świń. Oprócz rozporządzenia głównego zostało też przyjęte nowe rozporządzenie w zakresie przywrócenia uboju gospodarskiego na potrzeby własne - powiedział Sawicki.

Bez znakowania

Jak dodał szef resortu rolnictwa główny lekarz weterynarii podpisał także instrukcje dla zakładów mięsnych, która znosi jakiekolwiek znakowanie mięsa.

- Mięso kupowane ze strefy zagrożonej nie jest już mięsem stygmatyzowanym, więc zakłady mięsne mają ten problem odblokowany - dodał minister.

Skup tuczników

W tym tygodniu powinien ruszyć skup tuczników na większą skalę. KE zgodziła się na rekompensaty dla rolników do wykupu 20 tys. ton żywca wieprzowego.

- Jeśli to będzie za mało, będziemy składać kolejne wnioski, nie tylko na dopłaty do różnic rynkowych, ale także na działania bioasekuracyjne w terenie tej dużej strefy buforowej, która jest niezagrożona - podkreślił Sawicki.

Konkurs

Premier Donald Tusk odwołał we wtorek Janusza Związka ze stanowiska głównego lekarza weterynarii.

- Na to stanowisko zostanie ogłoszony konkurs. Do czasu jego rozstrzygnięcia obowiązki szefa Inspekcji Weterynaryjnej będzie pełnić dotychczasowy zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski - powiedział Sawicki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane