• rozwiń
  • WIG20 2341.98 +0.89%
  • WIG30 2680.61 +0.92%
  • WIG 60901.15 +1.18%
  • sWIG80 11910.99 +0.37%
  • mWIG40 4042.82 +0.67%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:02

Dostosuj

Sawicki: Ukraina rozważa zniesienie embarga na polską wieprzowinę

Foto: PAP Foto: Minister Sawicki uważa, że rynek ukraiński jest dla Polski ważny, ale tylko z polityczno-moralnego punktu widzenia

Strona ukraińska rozważa zniesienie embarga na polską wieprzowinę. Minister rolnictwa Marek Sawicki chce rozmawiać o tym 28 maja podczas sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.

- Minister rolnictwa Ukrainy podczas telekonferencji z ministerstwem rolnictwa i polską Inspekcją Weterynaryjna przekazał informację, iż "rozważają poważnie zniesienie sankcji" - powiedział Sawicki we wtorek. Dodał, że o warunkach zniesienia embarga Ukraina chce rozmawiać 28 maja przy okazji sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w Paryżu. - Wtedy być może ogłoszą swoją decyzję - wskazał minister Sawicki.

Sprawa załatwiona

W poniedziałek Marek Sawicki potwierdził na antenie TVN24 Biznes i Świat, że ukraiński minister rolnictwa zapowiedział, iż 28 maja sprawa embarga na polską i europejską wieprzowinę zostanie załatwiona.

Ukraina wprowadziła embargo na import wieprzowiny 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików, ale nie wstrzymała handlu z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń. Zakaz importu wołowiny obowiązuje od 2007 r.

Siedem lat bez wołowiny

Marek Sawicki poinformował we wtorek, że w środę rano jest umówiony na rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy i zapyta go też o embargo na wołowinę. Zdaniem Sawickiego, utrzymywanie embarga na to mięso przez siedem lat "jest kompletnie niewytłumaczalne". Ukraina wprowadziła zakaz importu wołowiny z Polski w związku z wystąpieniem choroby szalonych krów (BSE).

Sawicki przypomniał, że w tej sprawie odbyło się już w poprzednich latach kilka spotkań polskich służb weterynaryjnych z ukraińskimi.

Nieatrakcyjny partner

Sawicki uważa, że rynek ukraiński jest dla Polski ważny, ale tylko z punktu polityczno-moralnego polsko-ukraińskich relacji. Natomiast z punktu widzenia gospodarczego - mniej. Jak wyjaśnił, eksport na Ukrainę stanowił 2 proc. całego eksportu. - W mojej ocenie, po osłabieniu hrywny, Ukraina nie będzie tak bardzo atrakcyjnych partnerem handlowym dla naszych przedsiębiorców, dlatego zdecydowanie bardziej zależy mi na otwarciu rynków azjatyckich - podkreślił minister.

W 2013 r. na Ukrainę wysłaliśmy towary o wartości 457,7 mln euro, tj. o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Na ukraiński rynek najwięcej trafiło z Polski świeżych owoców, wyrobów cukierniczych oraz mięsa czerwonego i pasz dla zwierząt. W ubiegłym roku eksport wieprzowiny na Ukrainę wyniósł 19,2 tys. ton i osiągnął wartość 138 mln zł (33 mln euro).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane