• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Sawicki naciska na Ukrainę ws. polskiej wieprzowiny

Sawicki naciska na Ukrainę ws. polskiej wieprzowiny
Foto: TVN 24 Foto: Sawicki zapewnia Ukraińców, że polska wieprzowina jest zdrowa

Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał w środę z ministrem polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Ihorem Szwajką o utrzymywanym przez ten kraj zakazie importu z Polski wołowiny, bydła oraz świń, wieprzowiny i produktów wieprzowych.

We wtorek Sawicki informował, że strona ukraińska rozważa zniesienie embarga na polską wieprzowinę. Ze środowego komunikatu resortu rolnictwa po rozmowie telefonicznej ministrów wynika, "że strona ukraińska nie będzie stawiała żadnych nieuzasadnionych przeszkód w tym zakresie".

- Minister Sawicki, zwracając uwagę na to, że rozmowy dwustronne w sprawie wołowiny prowadzone są już od wielu lat, wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie zakończą się one decyzją Ukrainy o wznowieniu możliwości importu w tym zakresie - podał resort na swojej stronie internetowej. Podkreślił, że polski minister uznaje, iż utrzymywanie zakazu jest nieuzasadnione.

Sawicki zapewnił swojego ukraińskiego rozmówcę, że Polska podjęła wszelkie działania bioasekuracyjne, zgodne z prawem UE i przepisami międzynarodowymi ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF). Poinformował również, że poza przypadkami ASF, wykrytymi w Polsce w lutym u dwóch padłych dzików, nie zaobserwowano nowych zachorowań. - Należy więc stwierdzić, że wirus ten nie migruje - czytamy w komunikacie.

Rozmowy w Paryżu

Ministrowie ustalili, że podczas spotkania przedstawicieli służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy podczas Sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt 28 maja w Paryżu zostaną omówione wszystkie kwestie weterynaryjne dotyczące eksportu na Ukrainę. Sawicki zaproponował również, aby po tych rozmowach, ukraińscy inspektorzy przyjechali do Polski, by zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez polskie służby weterynaryjne ws. ASF.

Z kolei podczas Targów "Agro" w Kijowie 4 czerwca planowane jest spotkanie szefów resortów rolnictwa Polski i Ukrainy. - Zostanie na nim wypracowane wspólne stanowisko dotyczące współpracy w obszarze rolnictwa - podał resort.

W ubiegłym roku eksport wieprzowiny na Ukrainę wyniósł 19,2 tys. ton o wartości 138 mln zł (33 mln euro). Polską wieprzowinę importują nadal np. takie kraje, jak Wietnam, Stany Zjednoczone, czy Hong Kong.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane