• rozwiń
  • WIG20 2111.76 +0.08%
  • WIG30 2416.56 +0.05%
  • WIG 56129.53 -0.13%
  • sWIG80 11620.08 +0.25%
  • mWIG40 3777.93 -0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:57

Dostosuj

Sarkozy: Bo wyjdę...

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy jest gotów opuścić szczyt G20 w Pittsburghu, jeśli nie zapadnie tam decyzja w sprawie regulacji premii bankierów - donosi dziennik "Le Figaro". Gazeta jest uważana za przychylną francuskiemu przywódcy.

- Jeśli nie będzie konkretnej decyzji, to wyjdę - miał zapowiedzieć Nicolas Sarkozy w niesprecyzowanych przez gazetę okolicznościach.

Sekretarz generalny Pałacu Elizejskiego Claude Gueant potwierdził na antenie radia RTL, że tę zapowiedź prezydenta Francji należy "brać poważnie". - Szef państwa jest skrajnie zdeterminowany, by doprowadzić do rozstrzygnięcia różnych kwestii, tak jak kilka miesięcy temu podczas szczytu G20 w Londynie, gdy przeforsował swoją propozycję położenia kresu rajom podatkowym - podkreślił Gueant.

Urzędnik zwrócił uwagę, że przedmiotem obrad w Pittsburghu będzie m.in. "ograniczenie nadmiernych pensji" w sektorze bankowym i koordynacja instytucji różnych krajów zajmujących się regulacją tych płac. "Le Figaro" przypomina, że Sarkozy zagroził już wyjściem z sali w czasie tegorocznego szczytu G20 w Londynie i to - według gazety - okazało się skuteczne.

Na początku września prezydent Sarkozy, niemiecka kanclerz Angela Merkel i brytyjski premier Gordon Brown wystosowali wspólny list do pełniącej przewodnictwo w UE Szwecji, domagając się ustanowienia wiążących regulacji dotyczących wynagrodzeń dla bankierów oraz sankcji dla banków, które nie zastosują się do tych zasad.

Francja szczególnie naciska na stworzenie międzynarodowego systemu w tej sprawie. Minister finansów Christine Lagarde podkreśliła właśnie po raz kolejny, że nie można pozwolić na dalsze utrzymywanie sytuacji, w której pracownicy banków otrzymują zagwarantowane bonusy i zarabiają bardzo dużo, chociaż wystawiają swoje firmy na wysokie krótkoterminowe ryzyko, całkowicie ignorując to, co będzie w dłuższej perspektywie. - Tak po prostu nie może dalej być. Poza tym musimy wypracować lepszą współpracę systemu nadzoru i ściślejszą regulację agencji ratingowych, które z pewnością były częścią całego tego procesu - powiedziała minister Lagardere.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane