• rozwiń

Sarah Jessica Parker nie pomogła. Porażka potęgi?

Sarah Jessica Parker nie pomogła. Porażka potęgi?
Foto: materiały prasowe Foto: Sarah Jessica Parker sukienki Halston Heritage nosiła nawet w kinowej wersji "Seksu w wielkim mieście"

Jeden z najbardziej wpływowych producentów w Hollywood Harvey Weinstein odchodzi z domu mody Halston. Był jego współwłaścicielem od 4 lat, ale nie udało mu się przywrócić świetności legendarnej marce. Nie pomogła nawet gwiazda "Seksu w wielkim mieście" Sarah Jessica Parker, którą zatrudnił, by ratować firmę. Marka ma kłopoty finansowe.

"Harvey Weinstein odszedł z domu mody Halston, którego jest współwłaścicielem" - podał dzisiejszy magazyn branżowy "WWD".

To sensacyjna decyzja, która uchodzi za wielką porażkę potentata. Została ogłoszona po tym, jak Sarah Jessica Parker powiedziała, że nie jest już dyrektorem kreatywnym Halstona, gdzie ściągnął ją właśnie Weinstein.

Był tam głównodowodzącym, choć nie zna się na modzie. Ma za to sukcesy w kinie - wyprodukował wielkie hity kasowe i frekwencyjne na całym świecie, np. "Zakochany Szekspir", "Jak zostać królem", "Kill Bill" czy "Lektor". Miał nadzieję, że aktorka uchodząca za ikonę mody pomoże w odnowieniu wiarygodności marki.

Gwiazda "Seksu w wielkim mieście" została prezesem i projektantem Halston Heritage, czyli drugiej, tańszej linii, opartej na oryginalnych wzorach założyciela domu mody Roya Halstona. Przez 1,5 roku promowała kreacje marki na czerwonym dywanie, a także w drugiej części kinowej wersji "Seksu w wielkim mieście". W zamian dostała udziały w firmie o wartości 13 mln dolarów.

Co dalej z Halstonem?

Pomysł nie wypalił. Halston wciąż ma kłopoty finansowe. A właściciel Hilco Consumer Capital – spółka, która w 2007 roku wraz z Weinsteinem kupiła dom mody za 25 mln dol. - szuka dodatkowych funduszy w bankach inwestycyjnych lub próbuje sprzedać markę.

Pierwsze nie potwierdzone informacje na ten temat pojawiły się już w kwietniu. Według "WWD", było co najmniej trzech oferentów, w tym właściciel amerykańskiego domu mody BCBG Max Azria, który z sukcesem ożywił francuską markę Herve Leger, prawa do której kupił kilka lat wcześniej.

Teraz mówi się, że ma być realizowany model licencjonowania produktów z logo "Halston". Odejście Parker i Weinsteina - wysokiej rangi osobistości w zarządzie – może oczyścić drogę do osiągnięcia tego celu. Zwłaszcza, że z firmą pożegnała się też dyrektor generalny Bonnie Tachar, którą na to stanowisko wybrał Weinstein.

Karuzela stanowisk

Dziś pojawiły się spekulacje, że Halston nie przedłuży kontraktu z londyńskim projektantem Mariosem Schwabem, który jest dyrektorem kreatywnym głównej linii nowojorskiej marki. Odkąd w 2009 roku zastąpił na tym stanowisku Marco Zanini (dziś w Rochas), któremu nie udało się uratować marki, jego kolekcje regularnie nie zachwycają – eksperci krytykują je za wtórność.

Karuzela na stanowisku głównego projektanta w Halstonie już obrosła legendą. Większości tych, którzy ponieśli klęskę w próbach odrodzenia legendarnej marki, dziś już nikt nie pamięta. Randolph Duke, Kevan Hall, Craig Natiello, Piyawat Pattanapuckdee czy Bradley Bayou nie tylko nie dorównali charyzmatycznemu założycielowi marki Royowi Halstonowi, ale w ogóle zniknęli z rynku.

Pierwszy celebryta wśród krawców

W zasadzie nikt nie wie, dlaczego od lat 90., kiedy Roy Halston zmarł na AIDS, nie udało się zrobić z jego domu mody lidera na rynku mody.

W latach 70. Halston był synonimem luksusu i elegancji. Suknie nosili stali bywalcy Studio 54 - Jackie Kennedy, Lauren Hutton, Bianca Jagger, Marisa Berenson i Angelica Huston. Gwiazdami, które ubierały się u Roya były też Liza Minelli, Lauren Bacall i Elizabeth Taylor. A sam projektant był pierwszym celebrytą wśród kreatorów mody, sławnym niemal na równi ze swoimi klientkami. Zaś modelki, które z nim pracowały, nazywano na jego cześć "Halstonetkami".

Jego archiwalne projekty z lat 70. do dziś uchodzą za kultowe i osiągają wielotysięczny stawki na rynku mody vintage. A wielu projektantów wciąż się na nich wzoruje, m.in. Tom Ford.

am//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane