• rozwiń
  • WIG20 2157.62 +0.07%
  • WIG30 2446.94 +0.20%
  • WIG 57048.36 +0.26%
  • sWIG80 11476.26 -0.11%
  • mWIG40 3651.14 +0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:37

Dostosuj

Temat: Rosja

Sankcje sektorowe dla Rosji? Tak, jeśli Kreml będzie ingerować w ukraińskie wybory

Karać Rosję za Syrię? "Niemiecka koalicja podzielona" Odtwórz: Karać Rosję za Syrię? "Niemiecka koalicja podzielona"
Karać Rosję za Syrię? "Niemiecka koalicja podzielona" "Źródło: TVN24 BiS"

Stany Zjednoczone i Unia Europejska zgodzili, że należy nałożyć na Rosję sankcje sektorowe, jeżeli Kreml zakłóciłby wybory prezydenckie na Ukrainie zaplanowane na 25 maja. Ewentualne sankcje obejmowałyby wiele gałęzi rosyjskiego przemysłu.

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry poinformował w czwartek w Londynie, że kilku kluczowych ministrów spraw zagranicznych krajów UE rozważa wprowadzenie sankcji sektorowych, które miałyby objąć niektóre z największych sektorów w Rosji, w tym przemysł górniczy i gazowniczy.

- Wszyscy ministrowie, na czele z sekretarzem Kerrym podkreślili, że wolne i uczciwe wybory na całej Ukrainie, w tym na wschodzie w kraju, są absolutnie niezbędne - powiedział urzędnik Departamentu Stanu USA.

Obama ostrzega

Już 2 maja Barack Obama zapowiedział, że kolejnym etapem sankcji wobec Rosji będą sankcje sektorowe, wymierzone w rosyjską gospodarkę. - Jeśli Rosja zakłóci wybory prezydenckie na Ukrainie, USA nie będą miały wyboru w tej kwestii - zaznaczył.

W poniedziałek Unia Europejska rozszerzyła listę osób i firm objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie. Władze obwodów donieckiego i ługańskiego, gdzie separatyści przeprowadzili referenda, zapowiedziały, że nie odbędą się tam wybory prezydenckie.

Dla kogo sankcje?

Szefowie MSZ krajów UE postanowili dodać do czarnej listy osób objętych unijnymi sankcjami 13 osób - ukraińskich separatystów oraz Rosjan. Zamrożono również aktywa dwóch firm z Krymu, których aktywa zostały skonfiskowane po marcowej aneksji półwyspu przez Rosję. Oznacza to, że unijne sankcje wizowe i finansowe dotyczą już 63 osób i podmiotów gospodarczych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane