• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Samsung tnie liczbę modeli smartfonów. Dotychczasowa strategia nie działa

Foto: Reuters Foto: W 2014 roku Samsung wypuścił na rynek aż 52 modele smartfonów

Samsung chce zredukować liczbę modeli swoich smartfonów o ok. 30 proc. Ma to być lekarstwem na słabe wyniki finansowe koncernu. W trzecim kwartale zysk południowokoreańskiej firmy spadł aż o 60 proc., głównie przez załamanie się sprzedaży telefonów z linii Galaxy.

O nowej strategii poinformował "Wall Street Journal" Robert Yi, który w Samsungu odpowiada za relację z inwestorami.

Najgorzej od trzech lat

W 2014 roku Samsung wypuścił na rynek aż 52 modele smartfonów. Dla porównania HTC zaprezentował 23 nowe telefony, Nokia 20, Motorola 10, a Apple dwa.

Jak się okazało, dotychczasowa strategia produktowa Samsunga polegająca na zalaniu rynku wieloma modelami telefonów nie zdała egzaminu. W trzecim kwartale 2014 zysk operacyjny koncernu z Suwon zmalał o 60 proc. O 20 proc. spadły też przychody. To najgorszy wynik od trzech lat.

Koncern, który jest jednym z największych na świecie przedsiębiorstw działających w branży elektronicznej, podał, że mniejszy zysk i gorsze wyniki to przede wszystkim efekt spowolnienia sprzedaży smartfonów. Samsung czuje też na plecach oddech konkurentów, wśród których jest już nie tylko Apple, ale również chińskie Xiaomi.

Teraz koncern zmienia strategię. W przyszłym roku firma ma zamiar zredukować o nawet 30 proc. liczbę wprowadzonych do sprzedaży smartfonów, które w wielu przypadkach i tak za bardzo nie różnią się od siebie.

Duży wybór

Wśród portfolio Samsunga znajdziemy m.in. takie smartfony jak Samsung Note Edge, którego ekran wygięty jest w stronę prawej krawędzi. Przeznaczony dla miłośników fotografii Samsung Galaxy K Zoom to właściwie Galaxy S5 z aparatem o 20,7-megapikselowej matrycy i obiektywem teleskopowym z 10-krotnym zoomem.

Galaxy Alpha jest mniejszą, cieńszą i metalową wersją Galaxy S5. Z kolei Galaxy S5 mini jest jak Galaxy Alpha, tylko że z tworzywa sztucznego. Wyposażony w rysik Galaxy Note 4 to większa wersja Galaxy S5, ale nie jest tak duży jak Galaxy Mega.

Serwis technologiczny ZDNet informuje, że w przyszłym roku Samsung rozpocznie produkcję smartfonu ze składanym wyświetlaczem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane