• rozwiń
  • WIG20 2120.80 +0.60%
  • WIG30 2423.82 +0.57%
  • WIG 56386.74 +0.48%
  • sWIG80 11631.27 +0.34%
  • mWIG40 3765.50 +0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:18

Dostosuj

Samozatrudnienie lekiem na bezrobocie?

Samozatrudnienie lekiem na bezrobocie?
Foto: TVN24 Foto: Senacki projekt może zahamować wzrost bezrobocia

Pracodawco, nie wyrzucaj na bruk swoich pracowników - zamiast zwolnienia zaproponuj samozatrudnienie. Senat pracuje nad korzystną dla obu stron zmianą podatkową - donosi "Puls Biznesu". - To bardzo dobre rozwiązanie. Będzie hamowało wzrost bezrobocia - mówią cytowani przez gazetę eksperci.

Senacki projekt już wkrótce ma trafić do Sejmu. Dotyczy zniesienia rocznej karencji w korzystaniu z 19-procentowej stawki PIT w przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy. Obecnie nie ma możliwości korzystania z tej formy opodatkowania, jeśli nowa firma wykonuje zlecenia na rzecz dawnego "etatowego" pracodawcy.

Projekt powinien wejść w życie niebawem, tym bardziej, że cieszy się poparciem Ministerstwa Finansów. - Proponowana zmiana jest korzystna dla podatników i zasługuje na pozytywną opinię - tłumaczy na łamach "Pulsu Biznesu" wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

- Te zmiany z pewnością ułatwią przechodzenie na samozatrudnienie, a tym samym powinny ograniczyć wzrost bezrobocia - ocenia prezes Forum Samozatrudnionych Ryszard Czerwiński.

Uwaga na kontrolę

Jak zaznacza "Puls Biznesu", należy jednak uważać na inspekcję pracy i fiskusa. Ustawa mówi o trzech aspektach, które mogą sprawić, że kontrolerzy uznają samozatrudnienie za pozorne.

Samozatrudnienie będzie zakwestionowane jeśli wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania, ich rezultat i wykonywanie ponosi zlecający. Jeśli są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego, a także w sytuacji, gdy wykonawca nie ponosi ryzyka gospodarczego.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane