• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Samorządy muszą zacisnąć pasa

Samorządy muszą zacisnąć pasa
Foto: sxc.hu Foto: Warszawa musi ograniczyć inwestycyjne plany

Nie tylko rząd ma problemy z domknięciem budżetu. Pieniędzy brakuje także samorządom - informuje "Gazeta Prawna". Jakby na potwierdzenie tych doniesień "Życie Warszawy" przynosi informacje o inwestycyjnych oszczędnościach stolicy.

Jak pisze "GP", samorządom spadają przede wszystkim wpływy z podatków. Jako przykład podaje Warszawę, gdzie w latach 2009-2014 na inwestycje zabraknie 3 miliardów złotych - a to kwota, za którą można byłoby zbudować trzy nowe mosty przez Wisłę.

Samorządy weryfikują więc plany inwestycyjne. Np. Gdańsk zamraża realizację niektórych przedsięwzięć, dzięki czemu zaoszczędzi w tym roku 230 mln zł. Wszędzie priorytet mają mieć projekty, które dostały unijne dofinansowanie.

Paradoksalnie spowolnienie gospodarcze ma także swoje dobre strony - ocenia "Gazeta Prawna". spadają bowiem ceny ofert w przetargach na miejskie projekty. We Wrocławiu szacuje się, że są one o 10-20 proc. niższe niż w ubiegłym roku. To efekt walki firm o samorządowe zamówienia.

Stołeczne oszczędności

"Życie Warszawy" potwierdza wyliczenia, że w budżecie stolicy do 2013 roku zabraknie około trzech miliardów złotych. Według tej gazety, urzędnicy z ratusza rozważają, z jakich inwestycji zrezygnować. Dziennik przypomina, że do końca 2013 roku ratusz chciał wydać na inwestycje ponad 15 miliardów złotych.

Jak czytamy w "ŻW", burmistrzowie 18 dzielnic dostali pismo, w którym prezydent stwierdza, że kłopoty finansowe stolicy to skutek światowej recesji i zaleca im szukanie oszczędności. Braki wynikają między innymi z tego, że mniejsze będą wpływy z podatków PIT czy CIT, przez kolejne cztery lata średnio o 700 milionów złotych rocznie. W 2010 roku ratusz nie może też liczyć na wielomilionowe wpływy ze sprzedaży nieruchomości w centrum miasta czy z prywatyzacji spółek.

"Życie Warszawy" dowiedziało się, że skreślenia mogą objąć na przykład duże projekty drogowe, które nie są jeszcze w pełni przygotowane. Gazeta zaznacza, że także i w Warszawie priorytetem do realizacji pozostaną natomiast te projekty, które mają szanse na dofinansowanie z Unii Europejskiej - jak budowa oczyszczalni ścieków Czajka czy Centrum Nauki Kopernik.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane