• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Samookaleczenia, podpalenia. Jak ubezpieczeni wyłudzają odszkodowania?

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Firmy ubezpieczeniowe wyłapują więcej prób wyłudzenia odszkodowania. - Coraz częściej ubezpieczeni próbują wyłudzić świadczenie, na przykład okaleczając samych siebie - mówi Marcin Tarczyńskim, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń uważa, że problem przestępczości ubezpieczeniowej jest poważny. - Nie jesteśmy krajem wyjątkowym. To poważny problem w każdym kraju Unii Europejskiej - podkreśla Tarczyński w TVN 24 i dodaje, że coraz częściej pojawiają się wyłudzenia inne niż związane z samochodami, o których słyszymy najczęściej.

Celowe okaleczenie

Według Tarczyńskiego w Polsce dochodzi już do sytuacji, gdy jedna osoba okalecza drugą za jej zgodą, aby wyłudzić odszkodowanie. - Dochodzi też do sytuacji, gdy ubezpieczone osoby próbują okaleczyć same siebie, aby otrzymać świadczenie - mówi Tarczyński i dodaje, że wszystkie te próby wyłudzeń łączy jeden mianownik. - Te próby są często wykrywane przez policję, a te osoby są karane - dodaje.

Analityk przekonuje, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają specjalne narzędzia do wykrywania podobnych nadużyć. - Ubezpieczyciele współpracują przy tych sprawach z organami ścigania, bo to jest kłopot dla osób, które uczciwie płacą składki, bo z ich pieniędzy są wypłacane odszkodowanie dla nieuczciwych osób - uważa Tarczyński.

To przestępstwo

W jaki sposób ubezpieczyciel sprawdza, czy ktoś próbuje wyłudzić odszkodowanie? - Za chwilę ruszy Baza Zdarzeń i Szkód utworzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dzięki której ubezpieczyciel będzie mógł sprawdzić, czy dana osoba nie ubezpieczyła na przykład swojego mieszkania w kilku firmach i nie będzie próbowała uzyskać odszkodowania od kilku firm. Dzięki budowie takich baz, będzie te przestępstwa jeszcze łatwiej wykrywać - twierdzi Tarczyński.

Tarczyński przypomina, że próba wyłudzenia odszkodowania to przestępstwo. - Kiedy ubezpieczyciel ma pewność, że doszło do próby wyłudzenia, to informuje o tym prokuraturę - mówi analityk PIU.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane