• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Samemu czy z małżonkem?

Samemu czy z małżonkem?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jak rozliczyć się ze współmałżonkiem?

Chcesz rozliczyć się z podatku wspólnie z małżonkiem? Jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić pokazuje w TVN CNBC Biznes Maria Kukawska - doradca podatkowy i menedżer w Accreo Taxand. Z kolei Andrzej Marczak, ekspert podatkowy KPMG, odpowiada na najczęstsze pytania widzów i internautów.

Jeżeli dochód obojga małżonków podlega opodatkowaniu w najniższym progu podatkowym, to fakt rozliczania się razem lub osobno nie ma żadnego znaczenia: suma podatku będzie taka sama.

Warto rozliczać się razem, gdy dochody małżonków sytuują ich w różnych stawkach podatkowych - np. gdy dochody pierwszego przekroczyły pierwszy próg podatkowy, a dochody drugiego nie osiągnęły tego progu. Na przykład zarobki jednego z małżonków to 50 tys. zł rocznie obłożone podatkiem 30-proc., a drugiego 25 tys. zł, od których płaci się 19 proc. podatku.

Sumując dochody i dzieląc je na połowę oboje znajdą się w pierwszym progu podatkowym. Podobna sytuacja nastąpi, gdy jedno z małżonków znajdzie się w drugim progu podatkowym, a drugie w trzecim.

Do wspólnego rozliczanie się z małżonkiem trzeba spełnić jednak określone warunki.
- Małżonkowie chcą się wspólnie rozliczyć muszą być małżeństwem w całym roku podatkowym, mieszkać w Polsce oraz odpowiednio wcześniej zadeklarować w urzędzie skarbowym, że chcą się wspólnie rozliczyć - mówi Maria Kukawska, gość "Brata PIT-a". Podkreśla, że małżonkowie muszą mieć także wspólnotę majątkową.

Masz pytanie? - Napisz, zadzwoń, pomożemy!

Wcześniej na antenie TVN CNBC Biznes na pytania widzów i internautów odpowiadał Andrzej Marczak, ekspert giełdowy KPMG. Pytania dotyczyły m. in. odliczeń na uczące się dorosłe dzieci, które otrzymały dochód np. ze staży studenckich lub innych prac

okresowych, oraz odliczeń na cele rehabilitacyjne.

Ekspert tłumaczył też, dlaczego z powodu prorodzinnej ulgi na dziecko w wysokości 1140 zł mogą stracić najbardziej potrzebujący, którzy pobierają np. zasiłek rodzinny.


Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane