• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Temat: Grecja

Samaras: w 2014 roku Grecja powróci na rynki i z powrotem będzie normalnym krajem

Samaras: w 2014 roku Grecja powróci na rynki 
i z powrotem będzie normalnym krajem
Foto: PAP/EPA Foto: Szef rządu zapewnił, że rok 2014 będzie także rokiem, w którym "Grecja powróci na rynki i z powrotem będzie normalnym krajem"

Premier Grecji Antonis Samaras oznajmił, że jego kraj nie będzie musiał w przyszłym roku prosić o nowe kredyty z programu pomocowego Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. - W 2014 roku zrobimy wielki krok - powiedział Samaras w przemówieniu telewizyjnym z okazji Nowego Roku.

Grecki premier podkreślił, że "nie będzie potrzeby (zaciągania) nowych kredytów". - Grecki dług zostanie oficjalnie uznany za spłacalny i nie będzie potrzeby nowych porozumień w sprawie pomocy czy pożyczek - podkreślił Samaras.

"Normalny kraj"

Szef rządu zapewnił, że rok 2014 będzie także rokiem, w którym "Grecja powróci na rynki i z powrotem będzie normalnym krajem". Grecki minister finansów Jannis Sturnaras w niedzielę zapewniał, że Grecja nie będzie potrzebowała nowego planu ratunkowego UE-MFW po zakończeniu obecnego w lipcu przyszłego roku.

W ramach dwóch kolejnych planów ratunkowych Grecja skorzystała z linii kredytowej w wysokości ponad 240 mld euro w zamian za przeprowadzenie drastycznych oszczędności, boleśnie odczuwanych przez Greków.

Wyrażona przez premiera Samarasa nadzieja na poprawę ma potwierdzić się po przyjeździe w przyszłym miesiącu do Aten przedstawicieli trojki (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy) i ocenie sytuacji przez nich.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Bild" zapowiedział: - W połowie roku (2014) zdecydujemy, czy Grecji potrzebna jest nowa pomoc.

Rząd w Atenach ma nadzieję, że w przyszłym roku, po sześciu latach recesji, dojdzie do niewielkiego wzrostu PKB Grecji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane