• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Salony i komisy nie odzyskają akcyzy

Salony i komisy nie odzyskają akcyzy
Foto: TVN24 Foto: Akcyza płacona przez komisy i salony są zgodne z prawem UE

Właściciele komisów i salonów samochodowych nie odzyskają akcyzy za auta. A budżet nie będzie narażony na zwrot kilku miliardów złotych. Osoby sprowadzające samochody z zagranicy i sprzedające je przed pierwszym zarejestrowaniem mają płacić akcyzę - wynika z czwartkowego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

ETS uznał, że polskie przepisy o podatku akcyzowym na samochody, które sprzedawane są przed ich pierwszym zarejestowaniem w kraju, nie są sprzeczne z unijną dyrektywą o VAT.

Polska akcyza na auta jest dziś pobierana etapami. Każda firma, przez której ręce przechodzi samochód musi zapłacić od niego akcyzę. W zamian może odliczyć część podatku opłaconego przez poprzedniego płatnika. ETS uznał, że to zgodne z unijnym prawem, mimo, iż dyrektywy zabraniają stosowania innych niż VAT podatków o takiej konstrukcji.

Zdaniem ETS, polska akcyza od samochodów sprzedawanych przed pierwszą rejestracją, nie jest formą niedozwolonego podatku obrotowego, bo nie jest podatkiem powszechnym - dotyczy tylko samochodów.

Wątpliwości już rozwiane...

Do ETS sprawa trafiła z powodu pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Rozpatruje on sprawę importera samochodów, który sprowadził z zagranicy i sprzedał pięć aut. Nie złożył jednak deklaracji podatkowej i nie uregulował akcyzy związanej z tymi transakcjami.

Urząd celny zażądał zapłaty ponad 11 tys. zł akcyzy. Podatnik zaskarżył tę decyzję do WSA w Białymstoku. Sąd zawiesił postępowanie i skierował pytanie do ETS. Białostocki sąd miał bowiem wątpliwości, czy polskie przepisy o akcyzie nakazujące zapłatę podatku od sprzedaży niezarejestrowanego samochodu nie są formą innego - poza VAT - podatku obrotowego, którego wprowadzenia zakazuje unijna dyrektywa o VAT.

Etapowa akcyza w Polsce zniknie w przyszłym roku. Ministerstwo Finansów ma już gotowy projekt ustawy zmieniającej jej konstrukcję.

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane