• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Saksy w Polsce coraz popularniejsze

Saksy w Polsce coraz popularniejsze
Foto: sxc.hu Foto: Praca w Polsce cieszy się powodzeniem

W ubiegłym roku firmy chciały dać pracę prawie 200 tys. cudzoziemcom ze Wschodu. A ta liczba może wzrosnąć, bo zarówno resort pracy jak eksperci są zwolennikami dalszego otwierania rynku pracy dla osób spoza UE - - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Rząd wprowadził ułatwienia w zatrudnianiu pracowników ze Wschodu w 2006 roku i stopniowo je rozszerzał. Obecnie polscy przedsiębiorcy mogą zatrudniać przez pół roku Ukraińców, Rosjan, Białorusinów, Mołdawian i Gruzinów w budownictwie i rolnictwie.
Z danych resortu pracy wynika, że w II połowie 2007 roku polskie firmy złożyły 23 tys. takich oświadczeń, w 2008 roku – 156 tys., a w 2009 – 189 tys.
– Sprawdza się uproszczona procedura zatrudniania cudzoziemców ze Wschodu, dlatego chcemy ją przedłużyć, aby obowiązywała także od przyszłego roku – zapowiada w rozmowie z "DGP" Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Robią to, czego nie chcą Polacy

Eksperci chcą, aby cudzoziemcy ze Wschodu mogli pracować bez zezwolenia dłużej niż pół roku. Na przykład przez dziewięć miesięcy.
– Prace na budowach trwają praktycznie przez cały rok, szczególnie gdy zima nie jest ostra. Gdyby nianie mogły dłużej pracować, to matki nie musiałyby szukać tak często opiekunek do dziecka – podkreśla Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Resort pracy jest jednak sceptyczny. Tym bardziej, że bezrobocie w Polsce cały czas rośnie.

– Cudzoziemcy ze Wschodu nie zabierają pracy Polakom – uspokaja Mirosław Bieniecki z Caritas Polska i Instytutu Spraw Publicznych.

Podkreśla, że robią oni to, czego nie chcą robić Polacy. Nasi obywatele niechętnie wykonują niskopłatną i niedającą stabilizacji pracę sezonową, głównie w rolnictwie i sadownictwie, budownictwie, czy jako opiekunki i sprzątaczki. A tym głównie zajmują się u nas na przykład Ukraińcy. Oni podobnie jak inni cudzoziemcy są też tańsi od Polaków i bardziej mobilni.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane