• rozwiń
  • WIG20 2359.23 +0.04%
  • WIG30 2680.84 -0.14%
  • WIG 59734.92 -0.22%
  • sWIG80 10934.34 -0.48%
  • mWIG40 4032.13 -0.96%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Sąd zdecydował: Braun prezesem TVP

Sąd zdecydował: Braun prezesem TVP
Foto: TVN24 Foto: TVP ma znów poprawnie zarejestrowane władze

Sąd zarejestrował nowe władze TVP. Jako p.o. prezes od wczoraj widnieje w KRS Juliusz Braun. Do rejestru wpisano także nowy skład rady nadzorczej i zawieszenie trzech członków zarządu Romualda Orła, Przemysława Tejkowskiego i Pawła Palucha.

O wpisach do Krajowego Rejestru Sądowego poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie, sędzia Wojciech Małek.

Juliusz Braun, zgodnie z decyzją rady nadzorczej został wpisany do KRS jako członek RN, oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa do dnia 15 kwietnia 2011 r.

Zarejestrowany statut

Biuro prasowe TVP podało z kolei, że sąd rejestrowy wpisał też nowy statut TVP, który odzwierciedla przepisy znowelizowanej Ustawy o radiofonii i telewizji.

Od momentu wejścia w życie nowej ustawy (4 września 2010) oba dokumenty były niespójne. Statut telewizji mówił np., że zarząd TVP liczy od jednego do pięciu członków, podczas gdy nowa ustawa mówi maksymalnie o trzech członkach. Różnice w liczebności dotyczyły też m.in. składu rady nadzorczej oraz sposobu powoływania i odwoływania zarządu TVP. Teraz oba dokumenty ujednolicono.

Sądowa porażka starych władz

Wpisanie nowych władz TVP do KRS oznacza, że sąd nie podzielił prawnych wątpliwości, co do legalności powołania p.o. prezesa Juliusz Brauna. Podnosili je członkowie byłych władz TVP: zawieszony obecnie prezes Romuald Orzeł oraz członkowie dawnej rady nadzorczej: Bogusław Szwedo i Krystyna Pawłowicz.

Jak podała w czwartek "Rzeczpospolita" wszystkie trzy wnioski zostały oddalone, sąd stwierdził bowiem, że kwestionujące wybór osoby "nie są uprawnione do składania takich wniosków, w związku z czym w ogóle ich nie rozpoznawał". Nieuprawnienie do składania wniosków wynika z faktu, że żadna ze składających je osób nie zasiada obecnie we władzach spółki.

"Rz" przypomina, że Orzeł, Szwedo i Pawłowicz kwestionują legalność nowych władz TVP, ponieważ mają wątpliwości, czy Braun spełnia wymogi uprawniające do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane