• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Sąd: Żabka wprowadzała klientów w błąd

Sąd: Żabka wprowadzała klientów w błąd
Foto: TVN24 Foto: Kara dla Żabki podtrzymana

Żabka Polska wprowadziła konsumentów w błąd informując o rzekomej likwidacji sieci sklepów - uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdzając wcześniejszą decyzję prezesa UOKiK. Żabka zapowiada kolejne odwołanie.

Wyrok SOKiK dotyczy decyzji prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z lipca 2009 roku.

Stwierdzono wówczas, że kampania reklamowa sieci sklepów Żabka, trwająca od września do końca października 2008 r. wprowadzała konsumentów w błąd. Towarzyszące jej hasło: "Informujemy, że decyzją zarządu spółki Żabka Polska 15 września 2008 roku zamykamy żabki" sugerowało zamykanie sklepów tej sieci. Dopiero w drugim etapie kampanii przedsiębiorca wyjaśnił, że organizuje loterię promocyjną i że zostały zamknięte nie sklepy, ale sejfy w kształcie żabki. Ponadto reklamy zawierały sformułowanie, że decyzję o likwidacji podjął zarząd spółki - zazwyczaj decydujący o jej działalności. Informacje te zostały przedstawione na planszach, które sprawiały wrażenie neutralnej informacji, a nie komunikatu reklamowego - zaznaczał UOKiK.

UOKiK karze

Za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów prezes UOKiK nałożyła na spółkę Żabka Polska karę w wysokości ponad 1,5 mln zł. Ponadto przedsiębiorca został zobowiązany do publikacji decyzji na swoich stronach internetowych oraz jej sentencji w jednym z dzienników ogólnopolskich.

Spółka skorzystała z przysługującego jej prawa i odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz SOKiK oddalił w całości odwołanie, przyznając tym samym rację prezes Urzędu.

Żabka nie składa broni i juz zapowiada, że złoży apelację do Sądu Apelacyjnego.

Sieć Żabka Polska liczy około 2500 sklepów znajdujących się w całym kraju. Od 2007 r. jej właścicielem jest czeski Fundusz Inwestycyjny Penta Investments, który kupił 100 procent udziałów tej spółki. Obecnie spółkę Żabka chce przejąć fundusz private equity - Mid Europa Partners.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane