• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56568.57 -0.57%
  • sWIG80 11448.98 +0.02%
  • mWIG40 3599.62 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:10

Dostosuj

Sąd wstrzymał sprzedaż Chryslera

Sąd wstrzymał sprzedaż Chryslera
Foto: TVN24 Foto: Czy likwidacja Chryslera spowoduję utratę pracy przez 38 tys. pracowników?

Sprzedaż Chryslera wstrzymana. Amerykański sąd najwyższy przychylił się do wniosku funduszy emerytalnych ze stanu Indiana i zablokował sprzedaż aktywów koncernu spółce, na której czele stoi włoski Fiat. Na razie nie wiadomo, na jak długo zamrożono transakcję, wiadomo jednak, że prezes Fiata nie zamierza wycofać się z transakcji z Chryslerem.

Nie wiadomo na razie, jaki będzie następny krok w sprawie przejęcia Chryslera przez Fiata, ale wielu ekspertów uważa, że sąd dał sobie czas do namysłu. Wstrzymał sprzedaż aktywów koncernu, choć o zezwolenie na nią jeszcze wczoraj apelowała administracja prezydenta Baracka Obamy.

Jeszcze przed decyzją administracja Obamy apelowała o jak najszybsze zakończenie sprzedaży Chryslera. Jednak trzy fundusze emerytalne ze stanu Indiania, które są wierzycielami posiadającymi 0,5 procent długu Chryslera uważają, że transakcja nie odbywa się na rynkowych warunkach, i że jest sztucznie przyśpieszana.

Firmy są też zdania, że umowa faworyzuje część wierzycieli Chryslera - takich jak związki zawodowe, a cała rządowa pomoc dla koncernu jest u źródeł niezgodna z prawem. Chrysler skorzystał bowiem z pieniędzy z tak zwanej puli TARP, przeznaczonej pierwotnie dla banków.

Fundusze, które protestują przeciw sprzedaży Chryslera twierdzą, że jego likwidacja miałaby bardzo poważne skutki dla gospodarek USA i Kanady. Ponad 38 tys. pracowników Chryslera utraciłoby zatrudnienie, 23 placówki produkcyjne i 20 składów części zostałoby zamkniętych, ponad 3 tys. dilerów Chryslera doznałoby znacznego i prawdopodobnie fatalnego uszczerbku dla swej działalności, a miliardy dolarów z funduszy zdrowotnych i emerytalnych obecnych oraz byłych pracowników Chryslera obróciłyby się wniwecz.

- Nie wycofamy się z umowy z Chryslerem - mówi prezes włoskiego Fiata, już po decyzji amerykańskiego Sądu Najwyższego o zawieszeniu transakcji.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane